Shqipëria tashmë prodhon edhe për kompani ndërkombëtare të veshjeve - Business Magazine Albania

Shqipëria tashmë prodhon edhe për kompani ndërkombëtare të veshjeve


Shqipëria tashmë prodhon edhe për kompani të mirënjohura ndërkombëtare të veshjeve, siç është kompania e njohur “Max Mara”.

Firma prestigjoze italiane “Max Mara” sjell në Shqipëri lëndën e parë, dizenjot e veshjeve dhe kampionet, të cilat më pas realizohen në veshje në vendin tonë, nëpërmjet një nga firmave më të mëdha italiane “Michela fashion style”. “Michela fashion style” operon në qytetin e Kavajës prej gati një viti duke investuar rreth 1 milionë euro.

Prania e investorëve të tillë, të cilët zgjedhin për të investuar në Shqipëri vazhdon të rritet, duke ndikuar ndjeshëm në zhvillimin ekonomik të vendit.

Burimi: facebook.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0