Shqipëria synon të përmirësojë mundësitë e femrave në sipërmarrje - Business Magazine Albania

Shqipëria synon të përmirësojë mundësitë e femrave në sipërmarrje


Shqipëria do të përmirësojë barazinë gjinore duke u ofruar femrave akses në mundësitë ekonomike me mbështetjen e një kredie prej 10 milionë dollarësh nga Banka Botërore. Financimi do të mbështesë përpjekjet e qeverisë shqiptare për të përmirësuar barazinë gjinore përmes njohjes së pronësisë së pasurive të paluajtshme, krijimit të mundësive për femrat që të kenë akses në aktivitete që krijojnë të ardhura dhe forcimin e politikave gjinore.

Lexoni: ILO: Shqipëria e drejtë në pagat mes meshkujve dhe femrave

“Qeveria shqiptare po bën përparim të rëndësishëm në tejkalimin e boshllëqeve gjinore në sferën sociale dhe ekonomike. Shqipëria është afër barazisë gjinore në arsim dhe shëndetësi, dhe fuqizimi i femrave në vendimarrje politike është i dukshëm, me përfaqësim të tyre në nivelet më të larta të qeverisë dhe shërbimit civil,” tha Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj.

“Qeveria tani po merret me pabarazinë gjinore në aksesimin e mundësive ekonomike. Ne besojmë se programi i Bankës Botërore do të ndihmojë në zbutjen e kufizimeve të aksesimit të femrave në punësim dhe aftësisë për të pasur sukses në tregun e punës,” vazhdoi ajo.

Megjithë përmirësimeve në vitet e fundit, kufizimet ligjore dhe rregullatore, të kombinuara me boshllëqet e zbatimit, ende pengojnë femrat të kenë akses në mundësitë ekonomike. Vendi humb rreth 20% të PBB-së së saj për frymë çdo vit për shkak të nivelit të ulët të pjesëmarrjes së saj në forcën punëtore të femrave, përfaqësimit të tepërt të femrave në sektorë të paguar më pak ose dobët dhe pagave mesatare më të ulëta të fituara nga femrat në krahasim me burrat në pozicione të ngjashme.

Lexoni: Startup-et e femrave në Europë, më pak akses në financim

Shqipëria mund të arrijë potencialin e saj vetëm kur të gjithë mund të marrin pjesë në mënyrë aktive dhe produktive në ekonomi,” tha Linda Van Gelder, drejtore rajonale e Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor. “Banka Botërore është e përkushtuar të bashkëpunojë me qeverinë shqiptare për t’u siguruar që barazia gjinore të përkthehet në rezultate në tregun e punës dhe mundësi për femrat në sipërmarrje.”

/emerging-europe

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0