Shqipëria synon të përmirësojë mundësitë e femrave në sipërmarrje


Shqipëria do të përmirësojë barazinë gjinore duke u ofruar femrave akses në mundësitë ekonomike me mbështetjen e një kredie prej 10 milionë dollarësh nga Banka Botërore. Financimi do të mbështesë përpjekjet e qeverisë shqiptare për të përmirësuar barazinë gjinore përmes njohjes së pronësisë së pasurive të paluajtshme, krijimit të mundësive për femrat që të kenë akses në aktivitete që krijojnë të ardhura dhe forcimin e politikave gjinore.

Lexoni: ILO: Shqipëria e drejtë në pagat mes meshkujve dhe femrave

“Qeveria shqiptare po bën përparim të rëndësishëm në tejkalimin e boshllëqeve gjinore në sferën sociale dhe ekonomike. Shqipëria është afër barazisë gjinore në arsim dhe shëndetësi, dhe fuqizimi i femrave në vendimarrje politike është i dukshëm, me përfaqësim të tyre në nivelet më të larta të qeverisë dhe shërbimit civil,” tha Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj.

“Qeveria tani po merret me pabarazinë gjinore në aksesimin e mundësive ekonomike. Ne besojmë se programi i Bankës Botërore do të ndihmojë në zbutjen e kufizimeve të aksesimit të femrave në punësim dhe aftësisë për të pasur sukses në tregun e punës,” vazhdoi ajo.

Megjithë përmirësimeve në vitet e fundit, kufizimet ligjore dhe rregullatore, të kombinuara me boshllëqet e zbatimit, ende pengojnë femrat të kenë akses në mundësitë ekonomike. Vendi humb rreth 20% të PBB-së së saj për frymë çdo vit për shkak të nivelit të ulët të pjesëmarrjes së saj në forcën punëtore të femrave, përfaqësimit të tepërt të femrave në sektorë të paguar më pak ose dobët dhe pagave mesatare më të ulëta të fituara nga femrat në krahasim me burrat në pozicione të ngjashme.

Lexoni: Startup-et e femrave në Europë, më pak akses në financim

Shqipëria mund të arrijë potencialin e saj vetëm kur të gjithë mund të marrin pjesë në mënyrë aktive dhe produktive në ekonomi,” tha Linda Van Gelder, drejtore rajonale e Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor. “Banka Botërore është e përkushtuar të bashkëpunojë me qeverinë shqiptare për t’u siguruar që barazia gjinore të përkthehet në rezultate në tregun e punës dhe mundësi për femrat në sipërmarrje.”

/emerging-europe

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale