Shqipëria me parametra të shëndetshëm financiarë, por konsumatorët janë pesimistë për të ardhmen - Business Magazine Albania

Shqipëria me parametra të shëndetshëm financiarë, por konsumatorët janë pesimistë për të ardhmen

Banka e Shqipërisë në raportin e tremujorit për politikën monetare shprehet se ekonomia shqiptare po jep shenja të qarta ngadalësimi, por ajo është e aftë ta përballojë krizën botërore të çmimeve.

Dy vitet e ardhshme gjithsesi do të jenë vendimtare për normalizimin e politikës monetare. Banka ka rritur normën bazë të interesit nga 0.5% në 1.75%, në gjashtëmujorin e parë, një nga rritje më të forta në glob, për të ndalur zhvlerësimin e lekut.

Shqipëria gjithashtu nuk e ka ndjerë inflacionin në nivele aq të larta sa vendet e huaja shprehet Banka për shkak të kompensimit të çmimit të energjisë, ndërsa parashikimet tashmë kanë ndryshuar dhe për ulja e çmimeve në objektivi ne Bankës pritet të arrihet në 2024-ën.

Lexo edhe: Shtetet më të pasura në botë / Shqipëria renditet e 90-ta, e parafundit në rajon

Në leximet e Bankës treguesit kryesorë financiarë si kreditë kanë vijuar të rriten në mënyrë të ndjeshme edhe pas rritjes së normës bazë të interesit. Kjo rritje do të ushqejë konsumin dhe investimet. Interesi  mesatar  për  kreditë  e  reja  në  lekë  për  bizneset  rezultoi  5.5%  në   tremujorin e dytë të vitit, nga 5.8% që ishte në tremujorin e parë, ndërsa për individët norma ka pësuar rritje në 6.8% nga 6.5% që ishte më parë.

Në raportin e saj Banka thekson edhe se tregu i punës po jep sinjale pozitive. Punësimi është rritur gjithashtu edhe pagat në sektorin privat, mesatarisht 10.5%, të detyruara nga mungesa e fuqisë punëtore.

Një tjetër tregues i qëndrueshëm është edhe forcimi i lekut, si pasojë e flukseve hyrëse nga turizmi, të cilat  vlerësohet të jenë edhe më të larta se në vitet përpara pandemisë, ndërsa kjo pritet të ulë edhe risqet e borxhit publik.

Por, edhe pse treguesit e shëndetit financiar janë të mira, sërish konsumatorët dhe bizneset në muajin korrik janë treguar pesimistë për të ardhmen dhe kjo do të ndikojë në mënyrë të ndjeshme në ngadalësimin e ekonomisë, me më shumë njerëz që kursejnë përballë pasigurisë në të cilën gjenden.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0