Shqipëria e rregulloi me ligj. Në Maqedoni katër studentë gjejnë zgjidhjen për të formalizuar tregtinë online - Business Magazine Albania

Shqipëria e rregulloi me ligj. Në Maqedoni katër studentë gjejnë zgjidhjen për të formalizuar tregtinë online

 Në Maqedoninë e veriut një start-up nga katër studentë është bërë nëj revolucion në tregun e blerjeve online.

 “Kontrollo më pas blej”www.proveripakupi.mk është një platformë që u mundëson konsumatorëve të blejnë në mënyrë të sigurtë në internet dhe po funksionon prej më shumë se një muaji. Blerësi që dëshiron të paguajë për një produkt ose shërbim online në platformë mund të kontrollojë të dhënat e e-tregtarit (kompanisë) për t’u siguruar që ai është i regjistruar dhe i besueshëm.

Platforma është shpikje e katër studentëve të vitit të katërt – Stefanija Cvetkovska, Simona Milosheska dhe Ana Mateska nga Fakulteti i shkencave informatike dhe inxhinierisë kompjuterike – FINKI dhe Hristina Petkovska nga Fakulteti Ekonomik.

Zgjidhja kreative e ekipit të tyre ishte ndër tre fituesit nga dhjetë që morën pjesë në hakathonin studentor në maj të këtij viti. “Hakoe ekonominë gri në e-tregtinë”. Ata morën një shpërblim prej 1000 euro për të vënë jetë idenë e tyre inovatore.

Hakathoni u organizua nga Asociacioni për e-commerce i Maqedonisë (AETM) me qëllim që studentët të gjejnë një zgjidhje që do të ndihmojë në uljen e ekonomisë informale në tregtinë online. Për funksionalitetin e platformës ata bashkëpunojnë me AETM, e cila u dërgon informacionet që vendosen në këtë shërbim.

Ana Mateska nga FINKI tha për MIA-n se platforma është diçka e re që u mundëson individëve të kontrollojnë lehtësisht e-tregtarët sepse të gjithë janë mbledhur në një vend. Ato mund të kërkohen duke futur një emër ose sipas kategorisë.

Lexo edhe: Tregtia online: vendim i ri për rritjen e sigurisë së konsumatorit

“Qëllimi i zgjidhjes që kemi zhvilluar, platforma e quajtur “Kontrollo më pas blej”, është të mbledhë të gjithë tregtarët online në një vend dhe nëse një individ dëshiron të blejë diçka, ai mund të kontrollojë lehtësisht nëse ai tregtar është i regjistruar dhe nëse është i besueshëm dhe se i mbrohen të drejtat e konsumatorit”, tha Mateska, duke sqaruar funksionimin e këtij projekti jofitimprurës.

Blerjet në këtë mënyrë, thotë ajo, bëhen të sigurta dhe të besueshme, ndërsa përdoruesit e platformës marrin pjesë në luftimin e ekonomisë gri në tregtinë elektronike – një aktivitet i paligjshëm ekonomik me një efekt negativ në shoqërinë në tërësi që ul edhe cilësinë e jetës.

“Qëllimi i platformës është të arrijë tek tregtarët e paregjistruar dhe t’i motivojë ata të regjistrohen në mënyrë që të vlerësohen nga klientët dhe të njihen si tregtarë të besuar, shton Mateska.

Zhurnal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0