Shqipëri-Kosovë, pritet unifikim doganor


Mes Kosovës dhe Shqipërisë pritet të nënshkruhet një marrëveshje për unifikimin doganor në mbledhjen e ardhshme të përbashkët të dy qeverive, që do të mbahet në Pejë në fund të këtij muaji.

Marrëveshja pritet të nisë të zbatohet që në fillim të vitit 2019 kanë thënë zyrtarë të Qeverisë së Kosovës për Europa e Lirë.

Lulzim Rafuna, këshilltar i ministrit të Financave në Qeverinë e Kosovës, tha se dy qeveritë janë në fazat e fundit të harmonizimit të dokumentacionit të nevojshme për mallrat që qarkullojnë mes Kosovës dhe Shqipërisë.

Sipas tij, kjo marrëveshje do të mundësojë uljen e numrit të dokumentave të nevojshëm në doganë dhe të njihen në mënyrë reciproke dokumentet e të dyja shteteve.

“Qëllimi është që të harmonizohen të gjitha këto procedura, të eliminohet kontrolli i dyfishtë që kemi pasur dhe e kemi ende deri në hyrjen në fuqi të këtij protokolli. Paralelisht, jemi duke punuar që Zyrën Doganore në Durrës, ta avancojmë dhe të harmonizohet komplet me këtë protokoll dhe të harmonizohet me procedurat e reja që do të aplikohen në vendkalimin doganor, Morinë- Vermicë”, tha Rafuna.

Lexo: Grupi Balfin edhe në minierat e Kosovës. Blen kompleksin e ferrokromit të Drenasit

Përpjekjet e dy qeverive për rritjen e tregtisë mes dy vendeve kanë qenë të dukshmë këto vite, të paktën në nivel politik. Por niveli I tregtisë mes dy vendeve mbetet ende larg pritshmërive dhe pengesat për produkte të caktuara shfaqen herë pas here.

Vetë shoqatat e biznesit, thonë nga ana tjetër, se tregtia rrezikon të frenohet me vendosjen e tarifës së qarkullimit në Rrugën e Kombit.

www.evropaelire.org

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale