Shpërblehet 20 vjeçari nga ekipi i facebook


Një djalosh ka marrë një shpërblim prej $16,000 pasi gjeti një dobësi në kodin e Facebook.

20-vjeçar Aron Kumar, student për inxhinieri kompjuterike, ekspozoi një dobësi kritike në Facebook Business Manager e cila do ta lejonte një hacker që të merrte kontroll mbi një faqe Facebook-u në më pak se 10 sekonda.

Ai e gjeti këtë problem me 29 gusht dhe e raportoi atë tek ekipi i sigurisë të Facebook. Njëri prej tyre i shkroi ditën tjetër duke i thënë se si zbulimi i tij i kishte ndihmuar ato të ndalonin një thyerje masive të sigurisë. Ekipi rregulloi dobësinë me 6 shtator dhe pas 3 ditësh Arun mori një email nga to duke e informuar atë për vendimin e tyre për ta shpërblyer.

Arun ka një histori në gjuetinë e dobësive të sigurisë. Ai ka gjetur shumë prej tyre në Google dhe Facebook në të shkuarën. I riu teknologjik ka marrë afërsisht $46,000 në pagesa shpërblimesh për gjuetinë e dobësive të sigurisë në 3 vitet e fundit.

 

 

burimi: pcworld.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale