Shpallet fituesi i kampionatit Red Bull Solo Q, përfaqëson Shqipërinë në Danimarkë

Red Bull Solo Q

Gesi Dano do të përfaqësojë Shqipërinë në finalet rajonale në Kopenhagen, Danimarkë.

Në fillim të muajit maj, Red Bull dhe GameON Albania nisën fazën kualifikuese të Red Bull Solo Q, kampionatit më prestigjoz 1v1 të League of Legends. Fituesi i këtij kampionati do të përfaqësojë Shqipërinë në Danimarkë, ku do të luhen finalet rajonale ndaj vendeve të tjera në serverin EU Nordic & East.

Në Red Bull Solo Q, lojtarët luajtën përballë lojtarëve të tjerë në Top Lane dhe fitues do të shpallej lojtari i cili merrte First Blood, arrinte 100CS i pari ose merrte kullën e parë. Ndryshe nga edicioni i vitit të kaluar, këtë rradhë Red Bull Solo Q u luajt plotësisht online.

Një prej arritjet e Red Bull Solo Q Albania Qualifiers ishte publikimi i këtij tournament-i në launcher-in e League of Legends. Kjo arritje shtoi numrin e pjesëmarrësve, kështu që ekipi organizues hapi edhe një grup ekstra kualifikuesesh. Pra, përveç katër grupeve të para që u luajtën më 4, 7, 10 dhe 13 maj, u krijua edhe një grup ekstra i cili u luajt më 15 maj.

Në këtë kampionat morrën pjesë më shumë se 300 lojtarë të një niveli mjaft të lartë, gjë që u vu re edhe në transmetimin e finaleve live në Twitch. Këtu mund të përmendim lojtarë mjaft të zotë si DANO, i cili u shpall fitues i këtij kampionati, por edhe Geri dhe iAqua. Ndërkohë, përveç lojtarëve, që janë të njohur në komunitetin e LoL në Shqipëri si lojtarë të mirë, në këtë kampionat patën mundësi të shfaqnin aftësitë e tyre edhe lojtarë më pak të njohur si Gold Experience.

Lexoni: GameOn, një media dedikuar lojërave online

Finalet e Red Bull Solo Q Albanian Qualifiers u transmetuan live në kanalin e Twitch të GameON Albania. Gjatë kompeticionit pati dy transmetime për më shumë se 4 orë, ku u luajtën 18 ndeshje midis 19 lojtarëve finalistë. Ndeshjet ishin në formatin Best of 3, ndërkohë që finalja u luajt në formatin Best of 5. Ajo çka mundësoi arritjen e një niveli mjaft të lartë në stream ishte mbështetja e Riot Games, të cilët mundësuan përdorimin e Tournament Realm, në mënyrë që lojtarët të luanin në të njëjtat kushte me lojtarët profesionistë, si dhe ndeshjet të mund të shikoheshin pa asnjë vonesë.

Ndeshjet finale patën shumë luftë, por në fund fitues u shpall Gesi Dano, i cili do të përfaqësojë Shqipërinë në finalet rajonale në Kopenhagen, Danimarkë. Ai tregoi një përmirësim mjaft të madh në krahasim me vitin e kaluar.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale