Shkencëtarja: Ndihem e qetë kur mendoj për fundin e universit

Teoritë për fundin e Universit janë të larmishme dhe të ndryshme nga shkencëtarë të ndryshëm. Për disa njerëz kjo gjë shkakton ankth se si do të jetë ai moment dhe çfarë do të ndodhë më pas. Por kur kozmologia Katie Mack mendon për fundin e gjithçkaje, kjo i jep asaj paqen. “Ka diçka, për të pranuar pafundësinë e ekzistencës, që është çliruese,” shprehet ajo. Katie kujton ende momentin e parë kur ajo kuptoi se universi mund të përfundonte në çdo moment, teksa ishte me shokët e saj të klasës dhe profesorin e universitetit.

Ajo mësoi se shkencëtarët nuk e kanë idenë pse universi u zgjerua në mënyrën si u zgjerua dhe kjo do të thotë se ata gjithashtu nuk kanë asnjë mënyrë për të parashikuar fundin e tij. “Shumë aspekte të jetës moderne janë krijuar për të provuar të na bindin se ne jemi plotësisht të sigurt, të mbrojtur dhe në kontrollin e gjithçkaje përreth nesh. Dhe kjo thjesht nuk është e vërtetë”, shtoi ndër të tjera ajo.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale