Shkencëtarët në Singapor studiojnë gjenet për të gjetur më shpejt vaksinën

Shkencëtarët në Singapor studiojnë gjenet për të gjetur më shpejt vaksinën


Shkencëtarët në Singapor, kanë zhvilluar një mënyrë të re për të gjurmuar ndryshimet gjenetike, gjë e cila përshpejton testimin e vaksinave kundër Covid-19, që ka shkaktuar vdekjen e mbi 18 mijë njerëzve në të gjithë botën.

Studiuesit në Shkollën Shtetërore të Mjekësisë në Singapor, theksojnë se teknika e tyre ka nevojë vetëm për pak ditë për të vlerësuar një vaksinë potenciale dhe efektshmërinë e saj. Kjo shkollë është zgjedhur nga firma amerikane “Arcturs Therapeutics”, për të testuar zbulimet në luftën kundër pandemisë.

Lexoni: “Kriza Shëndetësore 2020″ a mjafton ky emër për këtë krizë

“Në vend që të presim 6 muaj për të parë nëse një vaksinë funksionon, ne do ta mësojmë këtë nga 3 deri në 5 ditë. Do të zbulojmë nëse ajo aktivizon gjenet e duhura dhe cilat nuk duhet të vendosen në punë, në mënyrë që të na çojë drejt zhvillimit të një sistemi të mirë imunitar për t’iu kundërvënë virusit”, tha Ooi Eng Eong, zv / Drejtori i Programit të Sëmundjeve Infektive në shkollën e mjekësisë në Singapor.

Në vend të testimeve direkte te pacientët, shkencëtarët përdorin një qasje molekulare për të matur rezultatet e testimit të një vaksine që lufton koronavirusin e ri. Gjithashtu përcakton nivelin e efektshmërisë dhe efektet anësore.

Aktualisht nuk ka asnjë ilaç të aprovuar apo konfirmuar, në gjendje të luftojë virusin vdekjeprurës. Shumica e pacientëve marrin vetëm përkujdesje mbështetëse, që i ndihmon ata në frymëmarrje. Teste të vaksinave të ndryshme po kryhen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kinë, por edhe në vende të tjera të botës, megjithatë një rezultat konkret nuk është arritur ende. Ekspertët dhe OBSH-ja paralajmëruan se duhet të presim deri në 1 vit për një vaksinë funksionale dhe efikase kundër koronavirusit, por ndoshta kjo metodë e re testimi do të shkurtojë këtë kohë pritjeje.

Lexoni: Liderët botërorë, pjesë e leksioneve online të Shkollës Finlandeze

Firmat farmaceutike dhe specialistët në të gjithë globin po garojnë për të zhvilluar vaksina dhe trajtime për virusin, i cili ka infektuar më shumë se 377,000 njerëz në botë.

Këto përpjekje përfshijnë  ilaçin eksperimental antivirale, remdesivir, nga Gilead Sciences Inc dhe një terapi të derivuar nga plazma, nga Takeda Pharmaceutical Co.

Finance

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0