Shkencëtarët italianë zbulojnë proteina riparuese të ADN-së të qelizave kancerogjene: nuk do të ketë më kimioterapi - Business Magazine Albania

Shkencëtarët italianë zbulojnë proteina riparuese të ADN-së të qelizave kancerogjene: nuk do të ketë më kimioterapi

Kimioterapia është ende një nga armët më të efektshme për të luftuar kancerin , megjithatë, edhe pse drogat e përdorura janë bërë shumë më shumë tolerante se sa në të kaluarën, ” veprimit citotoksik i trajtimit ende mund të dëmtojë qelizat e shëndetshme (sidomos ato në përsëritje të shpejtë) Kjo demonstrohet nga humbja e flokëve, problemet gastrointestinale të tilla si të vjella dhe diarre, mbrojtje imunitare të zvogëluar dhe efekte të tjera anësore që lidhen zakonisht me këtë terapi anti-kancer, siç specifikohet në faqen e internetit të AIRC. Falë hulumtimit të ri të koordinuar nga shkencëtarët italianë, kimioterapia mund të bëhet një kujtim i largët për disa pacientë të prekur nga disa forma të përhapura të kancerit, të tilla si kanceri i gjirit, zorrës së trashë dhe vezoreve . Në fakt, studiuesit kanë zbuluar rolin e një proteine në mbrojtjen ndaj qelizave kancerogjene; frenimi i tij me ilaçe me një veprim të synuar mund të neutralizojë vetëm qelizat e sëmura.

LEXO: Helmi i bletës vret qelizat e kancerit të gjirit

Studiuesit në institutin kërkimor De Bellis në Castellana Grotte kanë gjetur një mënyrë për të bllokuar një proteinë riparuese të ADN-së në mënyrë që të vrasin qelizat e sëmura. Kërkimi, i udhëhequr nga Profesor Cristiano Simone dhe i mbështetur nga Fondacioni Airc, çoi në zbulimin e rolit të gjenit SMYD3 në neoplazmat. Sapo të zhvillohen barna frenuese, kimioterapia mund të shmanget në 10-15 përqind të kancerit të gjirit, zorrës së trashë, vezoreve dhe pankreasit.

Studimet nga ekipi i Simone kanë identifikuar në laborator rolin kryesor të një gjeni që prodhon një nga proteinat “punëtore” të përfshira në riparimin e ADN-së tonë: quhet SMYD3, është njohur për rreth dhjetë vjet siç zbulohet në doza masive në lloje të ndryshme të kancerit, por funksioni i tyre nuk dihej ende. Kjo terapi mund të zbatohet në grupe të konsiderueshme të kancerit të gjirit (15 përqind të rasteve), zorrës së trashë (11 përqind), vezoreve (15), pankreasit (10).

FANPAGE

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0