Shkencëtarët finlandezë krijojnë kafenë e rritur në laborator. Shmang prodhimin në plantacione - Business Magazine Albania

Shkencëtarët finlandezë krijojnë kafenë e rritur në laborator. Shmang prodhimin në plantacione

Ata që do të pijnë kafe në të ardhmen mund ta marrin nga një laborator dhe jo prej plantacioneve. Këtë e thonë shkencëtarët që qëndrojnë pas teknikës së re të rritjes së asaj  që shpresojnë të jetë kafe e qëndrueshme në një laborator.

“Është vërtet kafe, sepse nuk ka asgjë tjetër përveç materialit të kafesë në produkt” i thotë Heiko Rischer AFP-së, duke treguar një pjatë me pluhur kafe të çelur.

Ekipi i tij i studiuesve në institutin finlandez të kërkimit teknik VTT beson se kafja e tyre do të shmangte shumë probleme mjedisore që lidhen me prodhimin masiv të një prej pijeve të preferuara në botë.

Kafeja nuk bluhet nga kokrrat, por rritet nga një grup qelizash bimore kafeje nën kushte të kontrolluara  të temperaturës, dritës dhe oksigjenit, në një bioreaktor.

Lexo: Studentja nga Prishtina bëhet pjesë e laboratorit më të madh në botë për Fizikën Nukleare

Pasi të realizohet, pluhuri mund të piqet në të njëjtën mënyrë si kafeja konvencionale.

Ekipi i Rischer përdori të njëjtat parime të bujqësisë qelizore që përdoren për të prodhuar mish të rritur në laborator, i cili nuk përfshin therjen e bagëtive dhe që vitin e kaluar iu dha miratimi nga autoritetet e Singaporit për të dalë në shitje për herë të parë.

AFP 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0