Shkeli privatësinë e përdoruesve, Facebook do të paguajë dëmshpërblim prej 37.5 milionë dollarësh - Business Magazine Albania

Shkeli privatësinë e përdoruesve, Facebook do të paguajë dëmshpërblim prej 37.5 milionë dollarësh

Shkeli privatësinë e përdoruesve, Facebook do të paguajë dëmshpërblim prej 37.5 milionë dollarësh

Meta Platforms Inc arriti një marrëveshje prej 37.5 milionë dollarësh për një padi të ngritur kundër Facebookut për shkelje të privatësisë së përdoruesve duke gjurmuar lëvizjet e tyre pa leje përmes telefonave inteligjentë.
Një zgjidhje paraprake e padisë  u depozitua të hënën në gjykatën federale të San Franciscos dhe kërkon miratim.
Ai hodhi pretendimet se Facebook kishte shkelur ligjin e Kalifornisë dhe politikën e privatësisë duke mbledhur të dhëna nga përdoruesit që çaktivizuan Shërbimet e Vendndodhjes në pajisjet e tyre celulare.

Përdoruesit thanë se ndërsa nuk donin të ndanin vendndodhjet e tyre me Facebook, kompania megjithatë nxori përfundimin se ku ishin ato nga adresat e tyre IP (protokolli në internet) dhe e përdori atë informacion për t’u dërguar atyre reklama të synuara.

Marrëveshja e arritur të hënën mbulon njerëzit në Shtetet e Bashkuara që kanë përdorur Facebook pas 30 janarit 2015.

Meta mohoi të ketë bërë keqbërje duke rënë dakord për zgjidhjen. dailymail

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0