Shitjet me pakicë në Britani arrijnë në nivele rekord

Shitjet me pakicë

Shitjet me pakicë në Britani u rritën për të pestin muaj radhazi, më shumë se 5.5% në krahasim me periudhën para pandemisë, raporton Reuters.

Vëllimet e shitjeve me pakicë u rritën me 1.5% vetëm në shtator dhe janë 4.7% më të larta se një vit më parë, sipas të dhënave të një sondazhi të Reuters.

Lexoni: Gerti Boshnjaku në Startup Grind: Mundësitë janë këtu!

Ekonomia e Britanisë ra me 20% gjatë pandemisë, por kërkesa e lartë e familjeve arriti të rimëkëmbte ekonominë. Të dhënat e shitjeve, të publikuara të premten treguan një shifër rekord rritjeje prej 17.4% për muajt e fundit.

Sidoqoftë, kufizimet në rritje të koronavirusit po e dëmtojnë konsumatorin dhe po rëndojnë mbi ekonominë.

“Shpenzimet totale të konsumatorëve ndoshta do të fillojnë të ulen gjatë muajve të ardhshëm, me përfundimin e skemës së mbështetjes së qeverisë”, parashikuan ekonomistët.

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale