Shitjet globale të kompjuterave bien me 7% gjatë 2020

Shitjet globale

Shifrat e fundit, që raportohen nga firma analitike, Canalys, projektojnë një rënie prej 7% në shitjet globale të kompjuterave, për shkak të tensioneve financiare.

Kategoria është një prej segmenteve të shumta të bizneseve, që janë ndikuar nga masat e marra për shkak të COVID-19. Firma analitike vëren se ndikimi i drejtpërdrejtë i virusit është kryesisht në industri, për shkak të rënies së zinxhirit të furnizimit të Kinës.

Gjithashtu si rezultat i recensionit global, shitjet pritet të vijojnë me rënie sepse njerëzit nuk ka para për të shpenzuar, duke blerë pajisje të reja. Konkretisht në Amerikën e Veriut, rënia ka qenë me 6% ndërsa mbi 40 milionë amerikanë kanë ngelur të papunë që nga fillimi i pandemisë.

Lexoni: Fillon prodhimi i iPhone 12, me çmim dhe teknologji më të mirë

Firma nuk pret një rikuperim të plotë gjatë 2020-ës. Parashikimet janë për 2 vitet e ardhshme ku shumë gjëra mund të ndryshojnë deri atëherë. Rajonet e Azisë Juglindore dhe Kinës do të kenë rënie më të vogla dhe të rikuperohen më shpejt për shkak edhe të një menaxhimi efektiv të krizës.

Vlen të përmendet se industria e PC-ve nuk ishte aq e goditur sa ajo e smartphone-ve.  Prodhuesit ishin në gjendje të vazhdonin punën, për shkak të konsumatorëve dhe bizneseve, që blenë pajisje në mënyrë që të përshatnin ambientet e shtëpisë në zyrë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale