"Shifrat Tronditëse të Divorceve në Shqipëri: Ja Arsyet Kryesore që Po Shkatërrojnë Martesat!" - Business Magazine Albania

“Shifrat Tronditëse të Divorceve në Shqipëri: Ja Arsyet Kryesore që Po Shkatërrojnë Martesat!”

Në 6 muajt e parë të këtij viti në qarkun e Tiranës janë divorcuar 277 çifte më shumë se një vit më parë. Kjo tregon një rritje të ndjeshme të numrit të divorceve krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Gjykata e Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë ka përfunduar plot 887 procese ndërsa një vit më parë në të njëjtën periudhë janë përfunduar 610 procese. Ky është një tregues i qartë i ngarkesës së madhe që po përballon sistemi gjyqësor në lidhje me çështjet e divorcit.

Pavarsisht kësaj, 1377 çifte janë ende në pritje të përfundimit të procesit të divorcit. Kjo tregon se ka një numër të madh çështjesh të papërfunduara që po presin vendimin e gjykatës. Numri i kërkesave të reja në Gjykatë gjatë këtij 6 mujori ka patur një rënie në 723 kërkesa nga 1294 kërkesa që janë bërë në 2023-shin në të njëjtën periudhë. Kjo ulje mund të interpretohet si një shenjë e mundshme e ndryshimeve në tendencat sociale ose ekonomike që ndikojnë në vendimet e çifteve për të kërkuar divorc.

Problematike për avokatët mbeten vonesat në gjykatë. Ata theksojnë që as rastet e zgjidhjes së martesës me marrëveshje ndërmjetësimi nuk i shpëtojnë radhës pasi për miratim i drejtohen Gjykatës dhe nuk mbyllen vetëm me një seancë. Kjo tregon se pavarësisht përpjekjeve për të zgjidhur konfliktet në mënyrë më të shpejtë dhe efikase, sistemi gjyqësor ende ka nevojë për përmirësime për të trajtuar numrin e madh të çështjeve të divorcit.

Arsyet e divorceve në Shqipëri janë të ndryshme dhe përfshijnë faktorë të shumtë socialë, ekonomikë dhe personalë. Disa nga arsyet kryesore janë:

1. Mosmarrëveshjet dhe Grindjet

 • Konfliktet e Përditshme: Mosmarrëveshjet e shpeshta dhe grindjet për çështje të përditshme shpesh çojnë në tensione të mëdha në martesë.
 • Mungesa e Komunikimit: Dështimi për të komunikuar në mënyrë efektive dhe për të zgjidhur problemet në mënyrë konstruktive.

2. Tradhtia

 • Pabesnikëria: Një nga arsyet më të zakonshme për divorce është tradhtia ose pabesnikëria e njërit prej bashkëshortëve.

3. Gjendja Ekonomike

 • Problemet Financiare: Vështirësitë financiare dhe stresi ekonomik shpesh ndikojnë negativisht në marrëdhëniet martesore.
 • Papunësia: Papunësia ose mungesa e stabilitetit financiar mund të shkaktojë tensione dhe konflikte në familje.

4. Emigrimi

 • Distanca Fizike: Emigrimi për qëllime pune shpesh krijon distancë fizike dhe emocionale midis bashkëshortëve.
 • Jetesa e Ndare: Kur njëri prej bashkëshortëve jeton jashtë vendit për periudha të gjata kohore, mund të krijohet një ndjenjë largësie dhe izolimi.

5. Mungesa e Përputhshmërisë

 • Dallimet në Vlerat dhe Prioritetet: Bashkëshortët mund të zbulojnë se kanë vlera, qëllime dhe prioritete të ndryshme që janë të papërputhshme në afat të gjatë.
 • Mungesa e Interesave të Përbashkëta: Një mungesë e interesave dhe aktiviteteve të përbashkëta mund të çojë në një ndjenjë të distancës emocionale.

6. Dhuna në Familje

 • Dhuna Fizike dhe Emocionale: Dhuna në familje, qoftë fizike apo emocionale, është një arsye e rëndësishme që çon në divorce.
 • Abuzimi Psikologjik: Abuzimi verbal dhe psikologjik shpesh çon në një mjedis të pashëndetshëm për bashkëshortët.

7. Pavarësia e Grave

 • Rritja e Ndërgjegjësimit: Gratë janë bërë më të vetëdijshme për të drejtat e tyre dhe janë më të prirura të kërkojnë divorc kur ndihen të palumtura ose të keqtrajtuara.
 • Pavarësia Ekonomike: Rritja e pavarësisë ekonomike të grave u mundëson atyre të marrin vendime të pavarura për jetën e tyre martesore.

8. Faktorët Kulturorë dhe Shoqërorë

 • Ndryshimet në Normat Shoqërore: Ndryshimet në normat dhe vlerat shoqërore, përfshirë pranimin e divorcit si një opsion i pranueshëm, ndikojnë në rritjen e numrit të divorceve.
 • Presioni Familjar: Në disa raste, presioni nga familja e gjerë dhe ndërhyrjet e saj në jetën martesore mund të çojnë në konflikte dhe divorce.

Këto arsye shpesh ndërthuren dhe ndikojnë në mënyra komplekse në vendimin e çifteve për të kërkuar divorc.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0