Shëtitja në çati në portin holandez tregon të ardhmen e klimës - Business Magazine Albania

Shëtitja në çati në portin holandez tregon të ardhmen e klimës

Ndërsa një nga vendet me popullsi më të dendur në botë po përballet me ndryshimet klimatike, holandezët po ngrihen në çatitë e tyre.

Një organizatë në qytetin port të Roterdamit ka ndërtuar një skywalk (shëtitje në qiell) që lidh çatitë e zonës tregtare në qendër të qytetit për të treguar se si mund të duket e ardhmja. Nga një fshat në zonat e kultivimit të ushqimit dhe depozitimit të ujit të shiut, shoqata “Rooftop Days” po tregon se si të zhbllokoni hapësirën e papërdorur të portit më të madh të Evropës.

“Ne duam që njerëzit të përjetojnë se sa e mrekullueshme është të jesh në një çati dhe çfarë hapësire kemi atje mbi qytet,” i tha AFP drejtori i Rooftop Days (Ditët e çatisë) Leon van Geest. “Ne po përdorim vetëm tre përqind të potencialit të plotë të çatisë së sheshtë që kemi këtu në qytetin tonë.”

Rruga qiellore e ndezur portokalli shkon për rreth 600 metra (1969 këmbë), me një seksion “urë ajrore” që ndalon zemrën që lidh Qendrën Botërore të Tregtisë së qytetit me një dyqan mallrash, në 29.5 metra mbi nivelin e rrugës. Shëtitja, e cila është e hapur deri më 24 qershor, përmban gjithashtu turbina me erë, panele diellore, galeri arti dhe një platformë uljeje me dron. Nëse autoritetet e qytetit japin miratimin për një fshat me çati të plotë në të ardhmen, ai pritet të përfshijë të mbjella dhe shtëpi të vogla të ndërtuara me materiale të qëndrueshme.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2022-06-04 12:48:43Z | | ÿ„Œÿ€i]

-“Mundësi unike” 

Me rreth një të tretën e tokës së saj të shtrirë nën nivelin e detit që zvarritet më lart çdo vit, Holanda është bërë një lider botëror në përshtatjen ndaj ndryshimeve klimatike.

Urgjenca është edhe më e madhe për holandezët duke pasur parasysh se 17 milionë banorët e kombit janë shtrydhur në vendin më të dendur të populluar të Evropës pas Monakos së vogël, qytetit të Vatikanit, Maltës dhe San Marinos.

I njohur për guximin e tij arkitektonik në dekadat pasi u rrafshua gjatë Luftës së Dytë Botërore, vetë Roterdami është diçka si një pionier për Holandën, e cila përdor vetëm rreth 1.8 për qind të hapësirës së saj të çatisë. Transformimi i qytetit mund të marrë dekada, por van Geest thotë se është “i bindur se kjo do të bëhet realitet”.
Lexo: Banka e Shqipërisë: Në tremujorin e tretë çmimet goditën më fort ekonominë

Ndërsa popullsia holandeze po bëhet gjithnjë e më urbane, “hapësira po bëhet një mall i rrallë në qytet, kështu që ne do të duhet të shfrytëzojmë çatinë”, shtoi ai.

Banorët e Roterdamit po shijojnë ndryshimin e këndvështrimit. “Është një mundësi unike për të parë Roterdamin nga një distancë më e lartë,” aprovoi banori 69-vjeçar Harry Schouten.

-“Çatitë intensive” 

“Ditët e çatisë” kanë vazhduar për gjashtë vjet dhe të fundit nxjerrin në pah disa nga idetë më të suksesshme për një të ardhme të përshtatur me klimën.

Këto përfshijnë “Rooftop Field” (“Fusha në çati”), një zonë 1000 metra katrorë në katin e gjashtë të një ndërtese ku rriten perime, fruta dhe lule të ngrënshme.

Themeluesi Emile van Rinsum, drejtor i Qendrës së Mjedisit në Roterdam, tha se organizata e tij e krijoi këtë fushë gati 10 vjet më parë në çatinë e ndërtesës ku ndodhen zyrat e tyre.

“Është vërtet bukur” të punosh disa shkallë larg një hapësire kaq të gjelbër në zemër të qytetit të dytë të Holandës, tha ai.

Një nga qëllimet kryesore të tij është ruajtja e ujit, pasi ndryshimet klimatike i bëjnë nivelet e reshjeve sezonale gjithnjë e më të paparashikueshme.

“Në këtë çati, ne tashmë mund të ruajmë 60,000 litra ujë,” tha Van Rinsum.

Një pjesë e produkteve të kultivuara atje shpërndahet në restorante në Roterdam, ndërsa një restorant i ngritur pranë fushës po rezulton “shumë popullor”.

“Ne i quajmë “çati intensive” në të cilat mund të ecësh ose, për shembull, të kultivosh ushqim si ne, dhe kjo është shumë e rëndësishme për një qytet,” tha a

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0