Shënohet shpejtësia më e lartë e internetit në botë

Shënohet shpejtësia më e lartë e internetit në botë

shpejtësia e internetit

Studiuesit në Australi kanë arritur një shpejtësi rekord botëror të internetit, prej 44.2 terabitëve për sekondë, duke lejuar përdoruesit të shkarkojnë 1.000 filma HD në një sekondë të vetme.

Një ekip nga universiteti Monash, Sëinburne dhe RMIT përdorën një çip optik ‘mikro-krehër’ që përmbante qindra lazer infra të kuqe për të transferuar të dhëna nëpër infrastrukturën ekzistuese të komunikimit në Melburn.

Shpejtësia më e lartë komerciale e internetit kudo në botë është aktualisht në Singapor, ku shpejtësia mesatare e shkarkimit është 197.3 megabit për sekondë (mbps).

Në Australi, shpejtësia mesatare e shkarkimit është 43.4 mbps – një milion herë më e ngadaltë se shpejtësia e arritur në provën e fundit.

“Ka një garë globale për momentin, për ta përvetësuar këtë teknologji në një fazë komerciale, pasi ‘mikro-krehri’ është i dobishëm për shumë teknologji ekzistuese,” tha Dr. Bill Corcoran nga Universiteti Monash, për The Independent.

“Unë mendoj se ne mund të shohim pajisje si tonat në dispozicion të laboratorëve hulumtues brenda dy-tre vjetësh dhe përdorimin fillestar komercial brenda pesë vjetësh”, tha më tej Dr. Corcoran.

shpejtësia e internetit

Izolimi në shtëpi për shkak të pandemisë së koronavirusit ka shkaktuar  një tendosje të konsiderueshme në infrastrukturën e internetit gjatë muajve të fundit.

Në Evropë, ofruesve të disa platformave iu kërkua që të ulin cilësinë e shërbimeve të tyre në mars, në mënyrë që të përballojnë rritjen e trafikut. Netflix dhe YouTube ishin midis atyre, që ranë dakord të ulin cilësinë e imazheve për përdoruesit.

Lexoni: COVID-19, Netflix dhe Youtube ulin cilësinë e transmetimit

Implementimi i pajisjes mikro-krehër do të lehtësonte këtë problem, sipas studiuesve.

“Përdorimi i kësaj pajisjeje na mundëson një vështrim të detajuar, lidhur me kapacitetin e rrjeteve,që do ta shohim brenda pak disa viteve – veçanërisht kur të fillojmë të lançojmë online teknologjinë 5G, automjete,që drejtohen pa shofer dhe “internet of things”, më gjerësisht.

“Pra, ne do të kemi nevojë për teknologji të reja kompakte si pajisje në madhësinë e gishtërinjve për të zgjeruar kapacitetin e të dhënave që mbajmë në rrjetet tona – për të zvogëluar hapësirën dhe konsumin e energjisë, si dhe kostot, ndërsa rritim normat e përgjithshme të të dhënave. Demonstrimi ynë tregon gjithashtu se pajisja, që prodhuam është në përputhje me infrastrukturën e fibrave optike, që tashmë përdoren në treg”.

The Independent

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0