Shënohet rritje e eksporteve pas 10 muajsh rënie - Business Magazine Albania

Shënohet rritje e eksporteve pas 10 muajsh rënie


Eksportet shqiptare kanë ndërprerë tendencën negative. Pas 10 muajsh radhazi me rënie, në prill eksportet nga Shqipëria u rritën me 1.5 për qind krahasuar me prillin e vitit 2015. Të dhënat zyrtare nga Instituti i Statistikave tregojnë se, shkaku kryesor ishte ecuria pozitive e industrisë së fasonit.

Sipas INSTAT, eksportet e grupit “tekstile dhe këpucë” u rritën muajin e kaluar me 37.8 për qind, krahasuar me prillin e vitit 2015: nga 6.4 miliardë lekë që ishin, në 8.8 miliardë lekë.

Veç fasonit, një tjetër zë me ecuri pozitive janë eksportet bujqësore, të cilat u rritën në prill me rreth 50 për qind krahasuar me vjet, edhe pse pesha e tyre në totalin e eksporteve mbetet ende e ulët.

Por, pavarësisht rritjes së lehtë në prill, në total si katërmujor eksportet janë këtë vit 5.9 për qind më të ulëta se vitin e kaluar, për shkak të ecurisë negative në tremujorin e parë.

Eksportet shqiptare janë goditur fort nga rënia e çmimit të naftës dhe mineraleve në tregjet globale, pasi këto janë nga zërat kryesore të produkteve që Shqipëria shet jashtë. Paralelisht, një tjetër zë me ecuri negative janë eksportet e materialeve të ndërtimit, të cilat u goditën nga falimentimi i “KURUM”.

Në kahun tjetër të tregtisë, atë të importeve, tendenca është pozitive. Të dhënat e INSTAT tregojnë se importet totale për katërmujorin u rritën me 7.7 për qind, si pasojë e ecurisë pozitive në zërin e “makineri pajisjeve dhe materialeve të ndërtimit” të ndikuara nga projekti “TAP”.

 

/Top-Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0