Shebah, aplikacioni për shërbim taksi vetëm për femrat - Business Magazine Albania

Shebah, aplikacioni për shërbim taksi vetëm për femrat


Shebah është një nga shumë shërbimet më të reja e targetuar në mënyrë unike për femrat. Shebah do të ketë shofere femra dhe do të pranojë të marrë vetëm pasagjere femra.

Themeluesja e Shebah Georgina McEncroe, nënë beqare e dy femijëve, tha se shërbimi do u sigurojë femrave një punë fleksibël si dhe do mundësojë transport të sigurtë për femrat e tjera.

Ky shërbim është tani i disponueshëm në Melbourne, Brisbane dhe në gjirin turistik bregdetar Gold Coast, Australi.

Shebah pranon vetëm meshkujt deri në moshën 12 vjeç, nëse janë të shoqëruar nga nënat apo motrat e tyre të rritura.

Pas lançimit si ide në GoFundMe në maj të vitit të kaluar, Ms McEncroe tha se përgjigja ka qenë shumë pozitive.

“Fuqia e fjalës është e madhe. Merrja 10 email-e në javë dhe ndoshta katër telefonata në ditë,” tha ajo.

Ajo shtoi se shumë gra që kanë punuar me Uber janë ndjerë të pasigurta në ngarjen e makinave në kohë të caktuara.

“Duke u takuar me këto shofere të Uber gjatë vitit të fundit, shumë pak prej tyre e ngisnin makinën gjatë natës, atëherë kur mund të bëhen të ardhurat më të larta.”

Ky shërbim i ri do mbështeti më mirë financiarisht femrat se të gjithë rivalët e saj.

“Ne po paguajmë me 85% të tarifave të tyre, gjë e cila është më e lartë se ajo e konkurrentëve tanë,” duke shtuar se “1% e çdo tarife do shkojë për bamirësi”.

burimi: smh.com.au

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0