SHBA u ndalon hyrjen studentëve të huaj, që mësojnë online

SHBA

Mijëra studentë të huaj që vazhdojnë shkollën e lartë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të largohen nga vendi nëse mësimet do të zhvillohen online. Departamenti Amerikan i Shtetit thotë se nuk do të lëshojë viza për studentët që janë pranuar në shkolla, të cilat operojnë plotësisht në internet.

Studentët e huaj, të cilët studiojnë në SHBA, me vizë studentore do të ndalohen të hyjnë në SHBA ose do t’i kërkohet të largohen nga SHBA-të.

Deri tani ka disa universitete përfshirë edhe atë të Harvard, që kanë vendosur që vitin shkollor 2020-2021 ta bëjnë online. Ndërkohë qindra institucione të arsimit të lartë janë duke diskutuar nëse do t’i hapin auditorët për studentët. Sipas, Departamentit të Sigurisë Kombëtare ka rreth 1,1 milionë studentë të huaj me viza të vlefshme studentore.

Në një njoftim për shtyp, Agjencia e Emigracionit u shpreh se konsullatat amerikane nuk do të japin viza për studentët e huja, nëse këto universitete do të ofrojnë vetëm studime online për sezonin e vjeshtës. Ata studentë që tashmë kanë marër vizat do tju ndalohet hyrja në SHBA.

Studentëve me viza të vlefshme që ndodhen në SHBA, duhet të largohen menjëherë nga SHBA, ose të zhvendosen në shkolla që ofrojnë mësime në auditore që të mos shkelin statusin e studentit. Nëse nuk e bëjnë këtë gjë, kundër tyre do ët fillojnë procedurat e largimit nga SHBA.

Këto rregulla zbatohen si për studentët me viza F1 dhe M1 që ju jepet studentëve për shkolla trajnimi.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale