SHBA miraton ilaçin e parë që trajton sëmundjen Alzhemier - Business Magazine Albania

SHBA miraton ilaçin e parë që trajton sëmundjen Alzhemier

Trajtimi i parë për sëmundjen Alzheimer i studiuar për gati 20 vjet është aprovuar nga rregullatorët farmaceutik në Shtetet e Bashkuara, duke hapur rrugën për përdorimin e saj kudo në botë.

Medikamenti i quajtur Aducanumab synon shkakun themelor të Alzheimerit, formën më të zakonshme të demencias, sesa simptomat e saj. Organizatat bamirëse e kanë mirëpritur lajmin për një terapi të re për gjendjen. Por shkencëtarët janë të ndarë në lidhje me ndikimin e tij të mundshëm për shkak të pasigurisë mbi rezultatet e gjykimit. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha se kishte “prova që aducanumab zvogëlon pllakat beta amiloide në tru” dhe se kjo “ka të ngjarë të parashikojë përfitime të mëdha për pacientët. Në Mars të vitit 2019, provat ndërkombëtare të fazës së vonë për aducanumab, që përfshinë rreth 3,000 pacientë, u ndërprenë kur analizat treguan se ilaçi, i dhënë si një infuzion mujor, nuk ishte më i mirë në ngadalësimin e përkeqësimit të kujtesës sesa një ilaç në formë pilule.

Por më vonë atë vit, prodhuesi amerikan Biogen analizoi më shumë të dhëna dhe arriti në përfundimin se ilaçi funksionoi kur ishte dhënë në doza më të larta. Kompania gjithashtu tha se ajo ngadalësoi ndjeshëm rënien njohëse. Aducanumab synon amiloidin, një proteinë që formon grumbuj anormalë në trurin e njerëzve me Alzheimer që mund të dëmtojë qelizat dhe të shkaktojë edhe probleme të tera mendore, duke përfshirë:

  • probleme të kujtesës dhe të menduarit.
  • probleme me komunikimin.
  • konfuzionin

Aldo Ceresa, i cili mori pjesë në gjyq, së pari vuri re probleme se ai nuk mund të dallonte të majtën dhe të djathtën. Pas diagnozës së tij, 68-vjeçari, i cili është me origjinë nga Glasgow dhe tani jeton në Oxfordshire, pranë familjes së tij, u desh të hiqte dorë nga puna e tij si kirurg. Ceresa mori aducanumab për dy vjet para se të ndalonte studimi dhe më pas duhej të priste pothuajse aq gjatë për një studim tjetër, në Spitalin Kombëtar për Neurologji dhe Neurokirurgji, në Londër, për të filluar.

“Jam mjaft i lumtur që jam vullnetar. Ndihem sikur nuk jam aq i hutuar. Edhe pse e di gjendjen time dhe është ende prezentë nuk është sa më para,” shton ai.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0