SH.B.A. do të ndalojë përdorimin e WeChat dhe TikTok nga e diela

Departamenti i Tregtisë në Amerikë ka njoftuar se do të kufizojnë hyrjen në TikTok dhe WeChat prej të dielës, datë 20.09.2020 duke bërë kështu që urdhrat ekzekutivë të administratës Trump kundër dy aplikacioneve të hyjnë në fuqi.

Departamenti tha të premten se që nga e diela, çdo lëvizje për të shpërndarë ose mirëmbajtur WeChat ose TikTok në një dyqan aplikacionesh do të ndalohet. Apple dhe Google nuk iu përgjigjën kërkesave për komente. Përdoruesit që i kanë shkarkuar tashmë aplikacionet mund të jenë në gjendje të vazhdojnë ti përdorin, kufizimet nënkuptojnë që versionet e azhurnuara të aplikacioneve nuk mund të shkarkohen.

Përveç kësaj, Departamenti ka deklaruar se do të jetë e paligjshme të përdorësh internetin për “WeChat” duke filluar nga e diela. E njëjta gjë do të jetë për TikTok që nga 12 nëntori. Kufizime të mëtejshme mund të njoftohen më vonë, përfshirë edhe kundër aplikacioneve të tjera nëse ato shihen se përdoren si zgjidhje.

“Veprimet e sotme provojnë edhe një herë se Presidenti Trump do të bëjë gjithçka që është në fuqinë e tij për të garantuar sigurinë tonë kombëtare dhe për të mbrojtur amerikanët nga kërcënimet e Partisë Komuniste Kineze. Në drejtimin e Presidentit, ne kemi ndërmarrë veprime të rëndësishme për të luftuar mbledhjen dashakeqe të Kinës të të dhënave personale të qytetarëve amerikanë, ndërsa promovojmë vlerat tona kombëtare, normat demokratike të bazuara në rregulla dhe zbatimin agresiv të ligjeve dhe rregulloreve të SH.B.A.”- është shprehur sekretari i Tregtisë, Wilbur Ross.

TikTok tha në një deklaratë se nuk ishte dakord dhe ishte i zhgënjyer nga vendimi i departamentit. “Komuniteti ynë prej 100 milion përdoruesish amerikanë e duan TikTok sepse është një vend për argëtim, muzikë dhe njohje”, tha kompania, ” ne jemi të përkushtuar për të mbrojtur privatësinë dhe sigurinë e tyre ndërsa vazhdojmë të punojmë për t’i sjellë argëtim përdoruesve. ”

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale