Serveri në Discord i GameON Albania bëhet komuniteti i parë ‘Verified’ në Shqipëri & Kosovë

Serveri në Discord i GameON Albania bëhet komuniteti i parë ‘Verified’ në Shqipëri & Kosovë

Discord

Kur luajnë lojëra në PC, lojtarët shpesh duhet të zgjidhin dy probleme: Si të flasim me njëri-tjetrin, dhe si të organizojmë njerëzit për aq kohë sa të zhvillojmë një lojë.

Discord, i cili bashkon UI të bisedës që gjendet në aplikacione si Slack me bisedë zanore dhe në video, alla Skype, është bërë shpejt një nga më të njohurit, duke raportuar 250 milion përdorues, me 14 milion njerëz që hyjnë çdo ditë. Discord është e shkëlqyeshme për t’u përdorur për të biseduar me miqtë tuaj ndërsa luani lojëra, por është gjithashtu e dobishme për krijimin e vendeve ku njerëzit mund të mblidhen, të takohen për të gjetur lojtarë të tjerë dhe të socializohen.

Ndërsa shumica e serverave kanë të bëjnë me lojërat, ju gjithashtu mund të gjeni servera publik Discord që përqendrohen në një larmi temash, duke përfshirë të tilla si anime, cryptocurrency, vetë-zhvillim dhe thjesht krijimin e miqve online.

Discord është gjithashtu e arritshme përmes disa mënyrave, gjë që e bën të lehtë për t’u përdorur edhe nëse nuk jeni ulur para një gaming PC-je. Aplikacioni ka një program PC të shkarkueshëm që mund ta ekzekutoni në kompjuterin tuaj, i cili është versioni i dobishëm, i lehtë për të ekzekutuar në sfond ndërsa luani lojëra, si dhe një version të bazuar në internet dhe një version celular. Kjo do të thotë që ju mund të bashkëveproni me njerëzit në bisedën tuaj të Discord servera nga kudo, duke zgjeruar aftësitë sociale të aplikacionit.

Për më tepër, Discord ju lejon të lidhni llogari të tjera të mediave sociale me aplikacionin (përfshirë Steam, Twitch, Twitter, Spotify dhe Xbox) për ta bërë më të lehtë për të gjetur njerëzit që njihni dhe për të përdorur profilin tuaj të përdoruesit. Meqenëse aplikacioni kombinon komunikimet private me dhomat e bisedave publike, lidhja e llogarive shkon përtej përdorimit të zakonshëm të gjetjes së njerëzve me të cilët tashmë jeni miq për t’u lidhur në Discord. Kjo gjithashtu ua bën më të lehtë njerëzve që të dinë kush jeni në botën reale, nëse e zgjidhni kështu.

Këto janë vetëm disa nga arsyet pse si GameON vendosëm që Discord është një platformë e përshtatshme për komunitetin tonë për tu lidhur dhe për të komunikuar. Një vend ku ne gjithashtu mund të flasim dhe të mësojmë më shumë për pëlqimet dhe nevojat e tyre. Ndërsa ne krijuam serverin pak kohë më parë, vetëm kur filloi periudha e vetë-izolimit në Shqipëri, ne u përqendruam në rritjen e komunitetit tonë në Discord.

Ndërsa fokusi gjatë pandemisë ishte në softuer të tillë si Zoom, ne na u duk ai jo i plotë dhe i parëndësishëm për nevojat tona dhe komunitetin, dhe u mbështetëm në Discord. Ky do të ishte momenti në kohë kur lojtarët duhet të lidheshin më shumë dhe ishin në kërkim të individëve me të njëjtin mendim për të biseduar dhe luajtur me një mënyrë të lehtë dhe të përballueshme dhe Discord plotësoi dhe tejkaloi të gjitha ato kritere.

Fakti që shumë nga anëtarët e komunitetit e njihnin platformën nga përdorimi i saj në serverin global të lojrave, ishte një avantazh.

Turnetë dhe eventet esports të GameON shërbyen si një magnet për të tërhequr vëmendjen për ekzistencën e serverit dhe tërhoqi një numër më të madh të përdoruesve aktivë. Gjatë turneut të Telekom Legends gati 4 mijë anëtarë vizituan serverin Discord të GameON për t’u angazhuar dhe biseduar me komunitetin.

Discord

Kjo rezultoi në një total prej mbi 160 mijë mesazhesh të dërguara nëpër lojtarë në një muaj të vetëm. Mesazhet nuk ishte e vetmja gjë që shkëmbehej midis lojtarëve. Anëtarët gjithashtu kaluan gjithsej 26 mijë minuta duke biseduar me zë dhe/ose video me njëri-tjetrin ndërsa luanin ose përfshiheshin në aktivitete të komunitetit. Pra, në total komuniteti tregoi fuqinë e tij në lartësi që na çuditën dhe ne.

Sot, gati 6 muaj pas punës së madhe dhe shumë argëtimi duke u angazhuar me komunitetin tonë, ne kemi mësuar kaq shumë dhe kemi diçka për të treguar. Sot, GameON Albania është bërë serveri i parë dhe aktualisht i vetëm që ka marrë statusin Verified në Shqipëri dhe Kosovë. Ky është një titull shumë prestigjoz në mesin e komunitetit Discord dhe ka një vlerë të madhe për ne. Por çfarë ofron në të vërtetë mund të pyesni? Na lini t’jua shpjegojmë.

Të gjithë serverat e krijuar në Discord janë privatë. Secili anëtar mund të krijojë linkun e tij privat për të ftuar anëtarë të rinj. Linku gjenerohet automatikisht dhe për këtë arsye nuk ngelet në mendje. Nuk ka asnjë mënyrë për të kërkuar serverë të përgjithshëm, ju mund të përdorni vetëm mjetin Discord Discover për të kërkuar servera verified dhe/ose të partnerizuar. Pra, fakti që njerëzit tani mund të kërkojnë thjesht Albania dhe GameON në Discord për të na gjetur ne, është një arritje e madhe.

Njerëzit që kërkojnë për kategoritë e lojërave, teknologjisë, anime dhe esports për Shqipërinë dhe Kosovën do të na gjejnë më lehtë se kurrë. Me përjashtim të kësaj, neve na është ofruar një vanity url që anëtarët nuk kanë më nevojë të krijojnë ftesat e tyre individuale. Ju mund ta gjeni serverin tonë Discord në https://discord.gg/gameon-albania.

Ne gjithashtu kemi aplikuar për programin e partnership që kemi përmbushur dhe tejkaluar kriteret për të. Ne po presim lajme të shkëlqyera edhe në atë front, ku mund të marrim përfitime edhe më të mëdha për komunitetin tonë.

GameON Albania po rritet dhe industria e videolojërave, si dhe esports po rriten bashkë me të. Ky është një moment historik për komunitetin tonë dhe për industrinë e lojërave/teknologjisë. Ne jemi të lumtur që kemi vënë themelin e parë në zgjerimin dhe globalizimin e komunitetit tonë dhe arritjen e saj. Ne shpresojmë që më shumë grupe shqiptare të ndjekin ato hapa dhe të bashkohen me ne në këtë qëllim të përbashkët.

Duam të falënderojmë komunitetin tonë që është gjithnjë i përkushtuar dhe besnik. Ne synojmë që më shumë arritje të vijnë dhe shpresojmë se ky është vetëm fillimi. Deri atëherë, GameON.

Dritan Pecini
CEO & Themelues i GameON Albania

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0