Sërish borxhe të reja nga qeveria. Raporti i FMN, borxhi i prapambetur për dy vite arrin 210 mln euro

Sërish borxhe të reja nga qeveria. Raporti i FMN, borxhi i prapambetur për dy vite arrin 210 mln euro


Nëse keni një detyrim që nuk e paguani në kohë në bankë, telefoni nuk do t’ju pushojë e madje as letrat me njoftim për t’ju çuar drejt përmbarimit (marrjes me forcë të pasurisë). Kjo është në nivel privat. Por edhe me financat tona publike, nuk i kemi punët mirë. Qeveria ka krijuar sërish borxh të ri përmes detyrimeve të prapambetura.

Rreth 5 vite më parë, qeveria mori financim pranë Fondit Monetar Ndërkombëtar me vlerë 330 milionë euro, për të shlyer borxhin e prapambetur që shteti kishte ndaj bizneseve që kryen punë publike. E ndërsa do të duhen 10 vite për ta shlyer këtë borxh pranë FMN, janë krijuar borxhe të reja.

Në fund të vitit 2017, totali i borxheve të prapambetura nga buxheti i shtetit arriti 210 milionë euro. Më shumë se gjysma e borxhit rezulton nga buxheti qëndror, ndërsa pjesa tjetër nga Bashkitë.

Krahas punëve të pa paguara, zë të rëndësishëm ka mungesa e rimbursimit të TVSH së. Me ligj kompanive eksportuese iu riktheht Tatimi mbi Vlerën e Shtuar pasi ata e paguajnë në momentin e shitjes. Por ndonjëse ishte parashikuar që rimbursimi të mos vonohej më shumë se një muaj, pagesat e prapambetura numërojnë disa muaj.

Në raportin e FMN, përmendet se pjesa më e madhe e TVSH-së së parimbursuar ka të bëjë më 3 kompani të mëdha në vend, mes tyre edhe gazjsllësi TAP.

Ashtu si më shumë se 5 vite më parë, vonesat e pagesave, jo vetëm rrisin borxhin publik të vendit (aktualisht rreth 70% të PBB-së), por mund të fusin në ngërcc edhe gjithë rrjetin e kompanive që merren me vepra publike. Nëse kompanitë që kanë fituar të drejtën e punimeve nuk marrin paratë në kohë, ata nuk paguajnë nënkotraktorët e tyre. Një tjetër pasojë mund të jetë, vonesa apo edhe ndërprerja e punimeve në ndërtimin e rrugëve apo shkollave.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0