Sekreti për një udhëheqje më të mirë


Shumë krerë duket se luftojnë me kreativitetin por në fund ata marrin vendimarrje të qartë dhe të arsyeshme. Sidoqoftë, lidershipi efektiv mund të kërkojë frymëzim, i cili shpesh evokohet më mirë nëpërmjet kureshtjes dhe imagjinatës sesa pragmatizmit.

Udhëheqësit kanë nevojë për ndjekës për të udhëhequr dhe pa krijimin e ekipeve të tyre, udhëheqësit pragmatikë rrezikojnë të qëndrojnë vetëm. Eksplorimi i qëndrimeve të reja ndaj krijimtarisë në vendin e punës  dhe alternativat e stileve dhe strukturave tradicionale udhëheqëse nga lart-poshtë, mund të ndihmojnë në nxitjen e mënyrave më kreative për të udhëhequr.

Krijo kushtet për kreativitet

Në një ekonomi të nxitur nga risitë, idetë janë një monedhë e vlefshme. Pra, si mundet një udhëheqës të frymëzohet për idetë më të mira nga ekipi i tyre dhe nga vetja? Për të marrë cilësinë dhe sasinë e ideve që kërkohen për të gjeneruar rrugë të reja krijuese, shpesh kemi nevojë për një mjedis që frymëzon rrjedhën e kuriozitetit, mendimit të thellë, imagjinatës dhe perspektivave të ndryshme. Kjo mund të kërkojë që udhëheqësit të lënë idetë tradicionale (ku kanë parasysh fjalën: nën kontroll).

Drejtimi për të frymëzuar krijimtarinë gjithashtu mund të nënkuptojë nxitjen e besimit se të gjithë janë krijues dhe i fuqizojnë ata me mjete për të luftuar zërin brenda që u tregon atyre se nuk posedojnë aftësi për të qenë krijues. Kjo mund të arrihet thjesht duke ndryshuar gjuhën që përdorim me ekipet tona.

Një ndryshim në bisedë nga “Jo, por …” në “Po, dhe …” mund të lejojë hapësirë ​​për të gjeneruar ide dhe për të dalluar ato që janë të vlefshme në vend që të mbyllin idetë para se të kenë një shans për t’u zhvilluar. Një ndryshim i tillë në gjuhë mund të krijojë besim dhe të krijojë vend për ata që kanë zëra të qetë.

Lexo:   Si të provoni potencialin tuaj të menaxhimit

Dilni nga rruga juaj

Kreativiteti është një muskul që bëhet më i fortë kur punohet rregullisht. Ndonjëherë mund të kërkohet të hulumtojmë metoda alternative që na nxjerrin nga kokat tona, larg botës së të menduarit dhe në sferën e ndjenjës. Këtu janë disa nga metodat e mia të preferuara për të hyrë në një gjendje krijuese:

  • Merrni një shëtitje, mundësisht në natyrë. Natyra mund të ofrojë mësime të fuqishme rreth asaj se çfarë do të thotë të jesh. Një pemë kurrë nuk pretendon të jetë një shkëmb. Vetëm “është”. Merrni një fletore dhe stilolaps dhe uluni pranë një peme. Studioni bukurinë në gjethet e saj dhe cilësi të degëve të saj. Ajo që vjen më pas mund të të befasojë.
  • Udhëtoni në vende të reja. Megjithëse kjo mund të marrë më shumë planifikim, mund të jetë po aq e thjeshtë sa të vizitoni një restorant të ri ose të jetë aq i gjerë sa të vizitoni një vend ku nuk keni qenë kurrë më parë. Këto përvoja mund të rrisin shqisat tona sepse janë të reja, kështu që i kushtojmë më shumë vëmendje ambientit tonë dhe detajet e njoftimit që ne nuk do të vëmë në dukje nëse ne jemi mësuar t’i shohim ato.
  • Bëj një dush. Nuk është gabim që për shumë njerëz, idetë e tyre më të mira vijnë tek ata në dush. Sipas shkencëtarit kognitiv Scott Barry Kaufman, “ambienti i dushit zbutës, i vetmuar dhe jo-gjykues mund të lejojë të menduarit kreativ, duke lejuar që mendja të endet lirshëm dhe duke bërë që njerëzit të jenë më të hapur ndaj rrjedhës së tyre të brendshme të ndërgjegjes dhe të fantazive.

Mos kini frikë të kërkoni ndihmë

Udhëheqësit shpesh veprojnë sipas nocionit se vendimet u takojnë vetëm atyre dhe ata mund të ndjejnë presionin për ta marrë gjithmonë atë të drejtë ose për të ditur përgjigjet. Por, udhëheqësit më të mirë kuptojnë se nuk mund të jenë vetëm udhëheqës. Ato më efektivë kërkojnë ndihmë. Udhëheqësit që nuk kanë frikë të jenë të pambrojtur lejojnë të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë.

Një trajner i mirë mund t’ju inkurajojë të mësoni, rriteni dhe zhvilloni duke përdorur mjete dhe teknika për të frymëzuar modele të reja mendimi. Të jesh i frikësuar nga refuzimi dhe dështimi mund të mbytësh kreativitetin, kështu që të gjesh një trajner frymëzues, i cili të lejon të eksperimentosh me të menduarit tënd dhe të mban përgjegjësi, mund të jetë jashtëzakonisht i fuqishëm.

Forbes

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale