Së shpejti Apple do të blejë kompaninë Disney - Business Magazine Albania

Së shpejti Apple do të blejë kompaninë Disney


Zëra të brendshëm të industrisë po spekulojnë për një blerje të mundshme të Walt Disney nga gjigandi Apple

Grumbulli i parave të Apple prej më shumë se 200 miliardë $ është një temë e preferuar për investitorët, blogerët dhe tregtarët. Ato mund të jetë rezerva më e madhe e parave për një kompani private në të gjithë historinë. Pra çfarë do të bëj Apple me gjithë ato të holla?

Një teori është se Apple do të përdorë rezervat e saj për të blerë Disney, kjo sipas analistit të RBC Steven Cahall.

Ne po jetojmë në një botë ku “përmbajtja është mbret.” Aktualisht, ekziston një betejë e ndezur mes ofruesve të përmbajtjes për të fituar vëmendjen tuaj. Ofruesit e përmbajtjes, dua që t’iu pushtojnë në mënyrë që ju të konsumoni më shumë nga përmbajtja juaj e preferuar dhe të gjitha produktet e tjera të licensuara që e mundësojnë atë.

Kur analistët dhe investitorët mendojnë për përmbajtjen, Disney është emri i parë që iu vjen në mendje.

“Frozen” është filmi i animuar më fitimprurës i të gjitha kohërave. Përveç kësaj, pesë nga 10 filmat me fitimet më të larta për vitin 2016 ishin filma të Disney: “Captain America: Lufta Civile” ishte filmi me më shumë fitime për 2016-tën me 1.153 miliardë të ardhura, gjithashtu të përfshirë ishin dhe “Finding Dory”, “Zootopia”, “The Jungle Book” dhe “Star Wars: Rogue One”.

Apple ka folur për benefitet që merr kur zotëron përmbajtje ekskluzive dhe blerja e Disney do të zvogëlojë ekspozimin e Apple për cikle të produktit, duke zgjeruar vlerësimin e shumëfisht të AAPL dhe duke rritur fitimet e kompanisë.

Pesha e këtij bashkëpunimi është e madhe, por derisa të ndodh nuk na mbetet gjë tjetër veçse të presim…

/WDWNT

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0