Samsung do të lançojë këtë vit asistentin zanor të përmirësuar Bixby me AI-n e vet - Business Magazine Albania

Samsung do të lançojë këtë vit asistentin zanor të përmirësuar Bixby me AI-n e vet

Samsung

Samsung do të lançojë një version të përmirësuar të asistentit të tij zanor Bixby këtë vit bazuar në modelet e veta të inteligjencës artificiale.

Asistentët dixhitalë janë kthyer në qendër të vëmendjes falë popullaritetit të ChatGPT të OpenAI. TM Roh, kreu i divizionit celular të Samsung, i tha CNBC se kompania do të zbulojë një Bixby të përmirësuar këtë vit që përdor modelin e gjuhës së madhe të gjigantit të teknologjisë koreano-jugore, ose LLM.

“Ne do të avancojmë Bixby me aplikimin e teknologjisë Gen AI,” tha Roh në koreanisht nëpërmjet një përkthyesi.

Bixby u lançua ne vitin 2017 me telefonin inteligjent Galaxy S8 të Samsung. Asistenti zanor ka një sërë funksionesh duke përfshirë përkthime të drejtpërdrejta dhe rekomandime për restorante. Vegla Bixby Vision lejon një person të përdorë kamerën e telefonit të tij për të skanuar çdo gjë që ka përpara dhe më pas Bixby do të ofrojë informacione për të.

CNBC raportoi më parë se Samsung ishte duke punuar në një Bixby të përmirësuar, por kjo është hera e parë që kompania ka konfirmuar një afat kohor për lançimin.

Gen AI, ose AI gjeneruese, i referohet inteligjencës artificiale që është në gjendje të gjenerojë përmbajtje të tilla si përgjigje për pyetje ose imazhe. Një LLM është modeli i AI, i trajnuar në sasi të mëdha të dhënash, që mbështet AI gjeneruese.

Samsung megjithatë, do të mbajë strategjinë e saj për të lejuar shumë asistentë zanorë në pajisjet e saj, tha Roh. Për shembull, asistenti i vetë AI i Google është i disponueshëm në pajisjet më të fundit të Samsung.

Konfirmimi i Roh për përmirësimin e tij Bixby vjen pak më shumë se një muaj pas Applenjoftoi se ndihmësi i saj Siri do të marrë një përmirsim te AI. Gjithashtu do të jetë në gjendje të përdorë ChatGPT të OpenAI-t kur të jetë e nevojshme për t’iu përgjigjur më shumë pyetjeve.

Përmirësimi i Bixby është pjesë e shtytjes më të gjerë të Samsung për të tregtuar veçoritë e AI në grupin e pajisjeve të tij. Të mërkurën, kompania lançoi dy pajisje të reja të palosshme – Galaxy Z Fold6 dhe Z Flip6 – dhe zbuloi disa mjete të reja të AI në një përpjekje për t’i bërë njerëzit të përmirësojnë në më shumë smartfonë premium.

“Ne po përforcojmë dhe sjellim më shumë aftësi të AI në produktet tona,” tha Roh.

“Ndërsa konsumatorët përdorin më shumë aftësi të AI, ata në fakt mund të ndjejnë komoditetin dhe përfitimet që sjellin. Unë besoj fort se këto Galaxy AI, AI celular janë motivime dhe shtytëse të forta për blerjen e produkteve të reja.”

cnbc.comhttps://www.cnbc.com/2024/07/11/samsung-to-launch-upgraded-bixby-this-year-with-its-own-ai.html

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0