Sa më shumë të punoni, aq më shumë fat do të keni - Business Magazine Albania

Sa më shumë të punoni, aq më shumë fat do të keni

fat

Nëse studioni sipërmarrës të njohur, mund të supozoni se ata kanë sukses në çdo gjë që bëjnë, me pak ose aspak pengesa. Kjo është për shkak se njerëzit në përgjithësi do të mbrojnë sukseset e tyre dhe do t’i shkelin dështimet e tyre nën këmbë. Si rezultat, mund të duket sikur bizneset e suksesshme arritën në këtë mënyrë, sepse ata patën shumë fat.

Por duhet thënë që sipërmarrësit e suksesshëm janë thjesht të aftë për të përfituar nga dështimet, të gatshëm të provojnë përsëri dhe të aftë për të gjeneruar fatin e tyre përmes një qasjeje të qëndrueshme ndaj punës së palodhur. Të dështosh përpara do të thotë të provosh, të dështosh, por të përparosh dhe të provosh përsëri, duke përfituar nga njohuritë e marra nga dështimi i mëparshëm. Nuk ka asnjë sekret që do të zhbllokojë papritur misteret e sipërmarrjes dhe do t’ju bëjë një manjat brenda natës. Ju duhet të prisni të dështoni. Sidoqoftë, kur dështoni përpara drejt qëllimeve tuaja, do t’i arrini ato përfundimisht.

Lexoni: Lideri karizmatik, ne mund ta ndryshojmë fatin tonë

Hapi 1: Përfitoni nga pushimet e krijuara nga puna e palodhur

A keni parë ndonjëherë një fitues të llotarisë në lajme dhe keni menduar me vete: “Pse nuk mund të jem ndonjëherë kaq me fat?” Në fakt, të gjithë ne kemi përfituar nga pushimet me fat në periudha të ndryshme të jetës sonë. Merrni një moment për të reflektuar për momentet në jetën tuaj kur keni qenë me fat. Ndoshta një i huaj i sjellshëm jua ktheu portofolin tuaj të humbur pa kërkuar një shpërblim ose ju i keni rrëmbyer fëmijës tuaj lodrën e fundit të një dyqani që duhet ta keni për pushime. Çdo jetë njerëzore ndërtohet mbi një seri pushimesh me fat. Pavarësisht nëse është shëndeti, familja, pasuria apo ndonjë privilegj tjetër që gëzoni, ka të ngjarë që ta keni më mirë se miliona të tjerë. Vlerësimi i fatit tuaj do t’ju ndihmojë të mësoni të përfitoni nga pushimet me fat që ju presin.

Ndërprerjet me fat në biznes mund të variojnë nga takimi i lidhjes së duhur në kohën e duhur deri te arritja e një marrëveshjeje reklamimi me kosto të ulët. Edhe ju mund ta bëni sipërmarrjen tuaj të biznesit të suksesshëm duke përfituar nga pushimet me fat të krijuara nga puna e palodhur. Së pari, ju duhet të besoni në vizionin tuaj për kompaninë tuaj. Më pas, ju duhet t’ua komunikoni qartë atë vizion të tjerëve. Kjo duket e thjeshtë, por përfundimisht, do të gjeni dikë që gjithashtu beson me gjithë zemër në vizionin tuaj dhe dëshiron t’ju ndihmojë të keni sukses. Sidoqoftë, duhet të jeni të gatshëm të rrezikoni dështimin.

Hapi 2: Këmbëngulni duke vazhduar të ecni përmes dështimeve

Dështimi përpara kërkon këmbëngulje. Shumica e sipërmarrësve të suksesshëm nuk e arrijnë kulmin në përpjekjen e tyre të parë. Përkundrazi, ata ishin në gjendje të kalonin arna të ashpra, të mbështetur nga besimi i tyre në vizionin e tyre dhe besimi i tyre në aftësitë e tyre. Besoni se batica do të kthehet, dhe zakonisht kthehet në një moment. Ju duhet thjesht këmbëngulja për të vazhduar punën drejt ëndrrës suaj pa hequr dorë nga ajo, pavarësisht se sa të mëdha duken pengesat. Këmbëngulja do t’ju ndihmojë të përballoni stuhitë.

Këto stuhi mund të përfshijnë luhatjet e tregut, qarkullimin e punonjësve dhe kontratat e vonuara ose të anulluara. Është thelbësore të pranoni se disa gjëra janë jashtë kontrollit tuaj. Ju mund të kontrolloni se sa shumë punoni dhe për çfarë punoni, si dhe qëndrimin tuaj dhe shembullin që keni dhënë për ekipin tuaj. Kur një problem është diçka që mund ta kontrolloni, bëni një hap prapa për të vlerësuar situatën në mënyrë logjike. Kur kontrolli është i paarritshëm, përpiquni për optimizëm. Optimizmi është një mjet tepër i fuqishëm për psikikën njerëzore. Dështimi përpara është ende përparim dhe ofron mundësi të paçmueshme mësimi.

Hapi 3: Ndërtoni ekipin e duhur dhe ndihuni rehat me delegimin

Sipërmarrësit vijnë nga të gjitha sferat e jetës, por ata priren të ndajnë disa gjëra të përbashkëta. Për shembull, ata të gjithë kanë një vizion dhe një dëshirë për të krijuar diçka të mahnitshme. Shumë prej tyre nuk do të ishin të lumtur të punonin për dikë tjetër. Dhe në përgjithësi, sipërmarrësve u pëlqen të bëjnë gjithçka vetë. Megjithatë, për të realizuar vizionin tuaj, do t’ju duhet të pranoni nevojën për të deleguar përgjegjësi.

Mos harroni se puna e vazhdueshme e palodhur ushqen stabilitet dhe besueshmëri për markën tuaj. Nga ana tjetër, kjo do t’ju ndihmojë të tërhiqni njerëz shumë kompetent për ekipin tuaj që zotëron njohuritë, ekspertizën ose lidhjet e nevojshme të biznesit që do t’i mundësojnë markës tuaj të lulëzojë. Për më tepër, anëtarët e besuar të ekipit tuaj nuk duhet të hezitojnë t’ju thonë kur duhet të delegoni më shumë dhe kur jeni duke bërë ndonjë lloj gabimi.

Lexo: A jemi prindër të padisponueshëm?

Sa më shumë të punoni, aq më shumë fat keni

Të gjenerosh fat përmes punës së palodhur nuk është një shkencë ekzakte. Çdo sipërmarrës mund të përfitojë nga të mësuarit për të këmbëngulur dhe nga të qenit optimist dhe konsistent. Mundohuni të besoni vërtet se jeni me fat. Por më pas, pasi të keni arritur suksesin, kthehuni te përqëndrimi në atë që mund të kontrolloni derisa të takoni sërish fatin.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0