Rusia mund të mbetet pa “5G”. Kompanitë kryesore të telekomunikacionit largohen nga vendi - Business Magazine Albania

Rusia mund të mbetet pa “5G”. Kompanitë kryesore të telekomunikacionit largohen nga vendi

Nokia ka njoftuar largimin e saj nga Rusia, ndërsa rivali Ericsson po e lë biznesin atje për një kohë të pacaktuar, duke vënë në dyshim aftësinë e vendit për të ndërtuar rrjete super të shpejta 5G.

Kompania finlandeze e telekomit njoftoi se qëndrimi në Rusi “nuk do të ishte i mundur” duke pasur parasysh sulmin e vazhdueshëm të Presidentit Vladimir Putin ndaj Ukrainës.“Gjatë javëve të fundit ne kemi pezulluar dërgesat, kemi ndalur biznesin e ri dhe po zhvendosim aktivitetet tona të kufizuara të kërkimit dhe zhvillimit jashtë Rusisë”, tha Nokia në një deklaratë. “Tani mund të njoftojmë se do të dalim nga tregu rus.”Kjo e lë Huawei të Kinës si ofruesin e vetëm global të rrjeteve 5G ende aktive në vend.

Qeveritë perëndimore kanë vendosur disa raunde sanksionesh ndëshkuese ndaj Rusisë që nga pushtimi, duke përfshirë kufizime në importet e teknologjisë së avancuar në vend.

Lexo edhe: 5G ndryshoi përvojën e Super Bowl. E ardhmja e shitjes me pakicë mund të jetë e radhës

Por, ata kanë theksuar nevojën, për arsye humanitare, për të ruajtur funksionimin e rrjeteve të telekomit për t’u mundësuar rusëve të aksesojnë informacionin nga jashtë.

Kompanitë perëndimore kanë lënë bizneset e tyre ruse me shumicë pas fillimit të pushtimit në fund të shkurtit. Rusia tani përballet me detyrën e vështirë të ndërtimit të alternativave vendase ndaj produkteve dhe shërbimeve perëndimore, ndoshta me ndihmën e furnitorëve kinezë.

Kjo detyrë mund të shtrihet në internetin e saj të gjeneratës së ardhshme. Nokia dhe Ericsson janë dy nga ofruesit më të mëdhenj në botë të rrjeteve celulare 5G – interneti ultra i shpejtë që do të mbështesë një sërë teknologjish të ardhshme.

Gjatë katër viteve të fundit, kompanitë kanë lançuar numrin më të madh të rrjeteve komerciale dhe provuese 5G në nivel global – Ericsson lëshoi ​​216 dhe Nokia 200 – sipas Kagan, një ofrues i të dhënave në pronësi të S&P Global Market Intelligence. Huawei i Kinës doli i treti, me 75 lëshime.

Të tre shitësit janë të rëndësishëm për Rusinë: Huawei dhe një kompani tjetër kineze, ZTE (ZTCOF), ofrojnë midis 40% dhe 60% të pajisjeve të rrjetit “wireless” të Rusisë, ndërsa Nokia dhe Ericsson furnizojnë pjesën tjetër, sipas firmës kërkimore të telekomit Dell’Oro Group.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0