Rruga drejt suksesit është e mbushur me gabime: Bëni këto katër gjëra për të shfrytëzuar potencialin e tyre për rritje - Business Magazine Albania

Rruga drejt suksesit është e mbushur me gabime: Bëni këto katër gjëra për të shfrytëzuar potencialin e tyre për rritje

Rruga drejt suksesit është e mbushur me gabime: Bëni këto katër gjëra për të shfrytëzuar potencialin e tyre për rritje

Për shumë njerëz, gabimet kanë një konotacion negativ. Ato perceptohen si pengesa dhe jo si mundësi në rrugën tonë drejt suksesit. Gabimet shpesh shihen si të kushtueshme, të papërshtatshme dhe të papranueshme — diçka që nuk ka vend për të bërë. Megjithatë, një mësim i vlefshëm është duke pritur të mësohet me çdo gabim — sidomos me të rejat. Ky zbulim nënvizoi potencialin e brendshëm dhe transformues të përqafimit të gabimeve si katalizatorë për rritje. Por për të shfrytëzuar potencialin për rritje dhe sukses në gabime, sidomos ato të reja, duhet të bëjmë disa gjëra thelbësore.

1. Shmangni grumbullimin e gabimeve

Kultura e punës shpesh stigmatizon gabimet si dështime, duke krijuar një kulturë të fshehjes dhe frikës. Njerëzit priren të fshehin gabimet e tyre nga menaxherët dhe ekipet e tyre sepse kanë frikë se ato do t’i ndjekin gjatë rishikimit të ardhshëm të performancës. Ky fenomen, të cilin e quaj “grumbullimi i gabimeve,” pengon përparimin individual dhe organizativ duke shtypur transparencën dhe penguar inovacionin. Në vend të kësaj, duhet të kuptojmë rolin që luajnë gabimet. Ky rol shkon përtej të qenit një tregues ose masë e dështimit, keqkuptimit, neglizhencës ose paaftësisë ose shërben si një mundësi për të kritikuar ose korrigjuar të tjerët negativisht. Roli i gabimeve është të na mësojë; të ofrojë mundësi për të zgjidhur probleme dhe të mësojmë aftësi dhe njohuri të reja që mund të mos i kemi; dhe të na drejtojë dhe të na tregojë në një drejtim tjetër, të informuar dhe potencialisht më të suksesshëm që nuk do ta kishim zbuluar pa atë dështim.

2. Modeli dy me dy

Në kompaninë time, Cloud for Good, ne përqafojmë një kulturë të mësimit. Ne njohim se gabimet nuk janë raste dështimi, por më tepër, janë mundësi për rritje.  Gabimet duhet të pranohen dhe adresohen për të na informuar se si të bëjmë rregullimet e duhura dhe të përparojmë drejt përmirësimit. Ndërsa është e vërtetë që rastet e suksesit dhe arritjeve janë mundësi mësimi, ashtu janë edhe gabimet — pa marrë parasysh sa sfiduese mund të jenë.

Lexo edhe:Parfumi në vendin e punës: Një shqyrtim i nevojshëm për etikën dhe profesionalizmin

3. Bëni gabime të reja

Kultivimi i një mendësie rritjeje është thelbësor për t’iu qasur dhe shfrytëzuar potencialin për rritje në gabime. Ky perspektivë rimendon pengesat si mundësi për mësim dhe zhvillim. Për të bërë gabime të reja dhe për të mos përsëritur gabimet e vjetra, një person duhet të ngrihet, të pranojë gabimin, të reflektojë, të mësojë dhe të provojë përsëri. Ky është një koncept shumë i fuqishëm. Si qenie njerëzore, nuk është gjithmonë e lehtë të pranojmë dhe të pranojmë që kemi bërë një gabim, veçanërisht ato serioze. Megjithatë, duke krijuar një hapësirë dhe kulturë ku ne mund të pranojmë njerëzimin tonë dhe të rimendojmë gabimet tona si pjesë e rritjes dhe udhëtimit drejt suksesit, ne nuk jemi më të kufizuar dhe të penguar nga gabimet tona ose nga frika e dështimit. Kjo gjithashtu ndihmon në krijimin e një hapësire ku, duke u përqendruar më qëllimisht në mësimet e nxjerra nga gabimet dhe më pak në kritikimin e tyre, njerëzit mund të rriten në qëndrueshmëri dhe të zhvillojnë aftësi të reja që i vendosin në një rrugë më të mirë drejt suksesit dhe inovacionit.

4. Përqafojeni dështimin si pjesë të suksesit

Suksesi është shumë më i fuqishëm dhe kuptimplotë kur ne krijojmë hapësirë për dështimin. Duke ftuar dështimin në biseda, ne sfidojmë normën e festimit të vetëm anës pozitive të suksesit. Kjo “frikë nga dështimi” shpesh mund të çojë në bashkëpunim të dobët dhe norma të larta të largimeve — diçka që mund të pengojë suksesin e çdo organizate. Kjo është arsyeja pse  dështimi nuk është antiteza e suksesit në udhëtimin sipërmarrës, por më tepër një komponent thelbësor. Siç tha Winston Churchill, “Suksesi është aftësia për të kaluar nga një dështim në tjetrin pa humbur entuziazmin.” Unë besoj fort se një nga arsyet që kompania ime arriti të rritet nga një apartament me një dhomë gjumi në 250+ punonjës është për shkak të aftësisë sonë për të rimenduar dhe mirëpritur gabimet dhe dështimet në punën tonë pa i refuzuar automatikisht ose i dënuar ato, duke filluar duke u thënë njerëzve të mos jenë grumbullues të gabimeve, të nxjerrin mësimet dhe njohuritë e vlefshme nga gabimet tona dhe të vazhdojmë përpara me entuziazëm. Dhe kur bëhen gabime të reja, ne përsërisim atë proces për t’u afruar më shumë drejt arritjes së qëllimeve tona. Suksesi nuk është vetëm i drejtuar nga ekspertiza dhe njohuritë tona, por edhe nga ajo që kemi mësuar gjatë rrugës — duke përfshirë atë që kemi mësuar nga dështimet tona.

entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0