Rrjetet sociale në “luftë” me racizmin

Facebook ka pranuar se duhet të bëjë më shumë për të luftuar racizmin me anë të platformave të saj dhe po krijon dy grupe për të parë qasjet raciste në rrjetet sociale. Ekipi i Kapitalit në Instagram dhe Këshilli Gjithëpërfshirës i Produkteve të Facebook do të shikojnë komentet dhe postimet paragjykuese dhe do të punojnë për t’i bërë të dyja platformat “të sigurta dhe të drejta” për të gjithë.

Në një deklaratë, nënkryetari i produkteve në Instagram, Vishal Shah, tha se lëvizja e fundit është një moment me rëndësi të madhe për kompaninë. Çdo paragjykim në sistemet dhe politikat tona është në kundërshtim me sigurimin e një platforme ku të gjithë shprehen. “Ndërsa ne jemi gjithmonë duke punuar për të krijuar një përvojë më të drejtë, ne po përpiqemi të përparojmë, “deklaroi ai.

Sipas Qendrës së Kërkimeve Pew në SHBA, gjysma e përdoruesve me ngjyrë drejtohen në rrjetet sociale për të shprehur pikëpamje politike ose të përfshihen në çështje që kanë rëndësi për ta. Muajin e kaluar, kreu i Instagramit, Adam Mosseri pranoi se kishte dëgjuar njerëzit me ngjyrë që thonin të shqetësuar se platformat e rrjeteve sociale nuk i trajtojnë të gjithë në mënyrë të barabartë”.

Ndërkohë, platforma Snap ka filluar hetimin e vet për racizmin brenda kompanisë. Ka nisur hetimin me komentet e ish-punonjësve që pretenduan në një artikull të Mashable në qershor se kishte një kulturë raciste në kompani. Snapchat është kritikuar në të kaluarën për disa filtra të tij, duke përfshirë një në përvjetorin e përfundimit të skllavërisë në SHBA, ku i kërkohej përdoruesve të “buzëqeshin dhe thyenin zinxhirët”. Kompania më vonë kërkoi falje për çdo shkelje që mund të kishte shkaktuar.

SI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale