Rritja e “frikshme” e çmimeve. Kosova do të japë 100 euro shtesë për shtresat në nevojë - Business Magazine Albania

Rritja e “frikshme” e çmimeve. Kosova do të japë 100 euro shtesë për shtresat në nevojë

çmime

Vështirësimi i jetës së qytetarëve pas rritjes së menjëhershme të çmimeve për produktet e shportës ka bërë që qeveria të paralajmërojë një pako masash për ta kaluar më lehtë situatën në Kosovë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se rritja e çmimeve në botë është reflektuar tek qytetarët në mënyrë të drejtpërdrejtë për shkak të varësisë së madhe që Kosova ka nga importet:

“Ndamё mbi 36 milionё euro, përafërsisht 330 mijë familje, pёr pёrfituesit nga skemat sociale dhe pensionale: dyfishim i pagesës së rregullt e shtesës aktuale për kategoritë sociale për muajt nëntor-dhjetor dhe 100 euro shtesё mbi pensionin e rregullt e shtesёn aktuale për muajin nëntor” – u shpreh Albin Kurti.

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka bërë thirrje që fillimisht të ndihmohen rreth 300 mijë familje që janë pjesë e skemës sociale me nga 100 euro shtesë.

Ndërsa masat e tjera, Murati tha se kanë të bëjë me mbështetjen e prodhuesve vendor.

Çmimet e produkteve bazë këtë Shtator, u rritën 4.9 përqind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Në Kosovë, rritje më të madhe kanë pësuar vajrat, buka, vezët e mishi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0