Rreth 90% e përdoruesve të internetit në botë, po mbikëqyren


Një raport i ri pretendon se media sociale nuk vjen falas. Përkundrazi, është plot me aktorë me qëllime të këqija që manipulojnë zgjedhjet dhe me zyrtarë qeveritarë që vëzhgojnë përdoruesit.

Raporti, Liria në Rrjet 2019, vjen nga organizata mbikëqyrëse, Freedom House.

Ndërsa përpjekjet e vazhdueshme për të ndërhyrë në zgjedhje janë një shqetësim i madh, thellësia e mbikëqyrjes është po aq shqetësuese. Sipas raportit, 40 nga 65 vendet që i studioi (rreth 62 për qind) “kanë krijuar programe të avancuara të mbikëqyrjes”.

Lexoni gjithashtu:

Qeveritë spiunohen përmes WhatsApp

Për sa i përket lirisë së internetit, Kina renditet si vendi i fundit. Rusia dhe Egjipti gjithashtu u vlerësuan si “jo të lira”. Në total, “89% e përdoruesve të internetit ose afro 3 miliardë njerëz” janë pre e një lloj programi të mbikëqyrjes, një numër absolutisht mahnitës.

Dhe si po e bëjnë ata këtë është po aq mahnitëse. Për shembull, raporti vëren se në Iran, ekziston një “ushtri prej 42,000 vullnetarësh që monitorojnë fjalimet në internet”. Kurse Partia Komuniste e Kinës ka një sistem të ngjashëm të rekrutëve të cilët i kontrollojnë të dhënat dhe “përmbajtjet problematike”. Ndërkohë, kompania kineze Semptian krenohet se sistemi i saj i mbikëqyrjes Aegis e ndihmon atë të monitorojë mbi 200 milionë njerëz në Kinë.

Megjithëse Shtetet e Bashkuara cilësohen si “të lira” ndaj censurës në internet, raporti sqaron se SHBA-të nuk janë aq ‘të pafajshme’. Raporti përmend kompaninë izraelite të sigurisë kibernetike Cellebrite, e cila kohët e fundit ra dakord për një marrëveshje të re me ICE-në (kompani amerikane) me vlerë rreth 30-35 milionë dollarë. Mjetet e Cellebrite u mundësojnë përdoruesve të hakojnë lehtë telefonat dhe të rrëmbejnë të gjitha llojet e të dhënave.

Gjithashtu, vendet e tjera po dërgojnë zyrtarë në SHBA për të mësuar se si të monitorojnë mediat sociale.

Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale