Rregulli i “picës” që Jeff Bezos ndjek për mbledhje produktive - Business Magazine Albania

Rregulli i “picës” që Jeff Bezos ndjek për mbledhje produktive


Ky “mashtrim” e ndihmon themeluesin e Amazon që të mbajë mbledhje produktive dhe të dobishme.

Ju duhet të tregoheni të zgjuar që të mos i lejoni mbledhjet të shkatërrojnë ditën tuaj. Ato janë minuta të çmuara që ju ose punonjësit tuaj mund t’i shpenzoni duke bërë diçka të dobishme.

CEO i Amazon, Jeff Bezos ndjek një strategji të veçantë për mbledhjet e panevojshme. Megjithatë, kur një mbledhje është absolutisht e pashmangshme, ai ka një mënyrë që rrit produktivitetin dhe dobinë e tyre. Ai e quan atë “rregulli i dy picave”.

Është e thjeshtë. Sa më shumë njerëz të jenë në një mbledhje, aq më pak produktive do të jetë mbledhja.

Zgjidhja? Kurrë mos organizoni një mbledhje ku dy pica nuk mund të ushqejnë të gjithë grupin.

Bashkimi i një skuadre masive për mbledhje vetëm do të mbyste kreativitetin.

Dr. Adrian Furnham, një profesor i psikologjisë në University College London, thotë:

“Gjithmonë planifikoni dhe qarkulloni një axhendë përpara mbledhjeve”, shkruan ai. “Bëjini të gjithë që të pajtohen paraprakisht se cilat do të jenë rezultatet e mbledhjes. Përpiquni të jeni sa më i qartë si dhe jepni një parashikim për kohëzgjatjen e saj.”

Ndërsa thelbi i rregullit të Bezos është se sa më pak, më mirë kur bëhet fjalë për mbledhje.

Punonjësit e tij mund të marrin këshilla prej tij gjatë asaj kohe. Pra mbani parasysh të merrni dy pica në mbledhjet tuaja ndonjëherë. Pizza e bën çdo gjë më të mirë.

Burimi: inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0