Rolls-Royce, anija pa ekuipazh që kontrollohet në distancë


Objektiv i çdo kompanie globale është reduktimi i kostos së ofrimit të shërbimit dhe këtë parim ka pasur ndërmend edhe Rolls-Royce, kur ka prezantuar projektin e vet për të ardhmen e transportit të mallrave përmes oqeaneve.

Bëhet fjalë për konglomeratin industrial (jo kompaninë e prodhimit të automjeteve) që thotë se ka gati projektin për të kontrolluar anijet me mallra në distancë, pa patur nevojë për ekuipazh në bord.

Duket më shumë si skenar i Star Trek, ku nga një dhomë e vogël mund të kontrollosh qindra anije në distancë, por Rolls-Royce e ka seriozisht dhe thotë se brenda dekadës do të ketë gati anijen e parë për transport mallrash që kontrollohet në distancë.

Konglomerati thotë se është duke kryer testime të vazhdueshme për sistemet dhe sensorët që do të përdoren për këtë udhëtim.

Rolls-Royce-Anije-Transport-Businessmag

Rolls-Royce-Anije-Transport-Businessmag

/syri.net

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0