Ritmin nuk e ndali as inflacioni/ Makinat elektrike përbëjnë 10% të tregut automobilistik - Business Magazine Albania

Ritmin nuk e ndali as inflacioni/ Makinat elektrike përbëjnë 10% të tregut automobilistik

makinave elektrike

Shitjet e automjeteve elektrike kaluan një moment historik global vitin e kaluar, duke arritur rreth 10% të tregut për herë të parë, të nxitura kryesisht nga rritja e fortë në Kinë dhe Evropë, sipas të dhënave dhe vlerësimeve të reja.

Ndërsa EV-të përbëjnë ende një pjesë të shitjeve të makinave në SHBA, pjesa e tyre në tregun total po bëhet e konsiderueshme në Evropë dhe Kinë dhe ato po ndikojnë gjithnjë e më shumë në pasuritë e tregut të makinave atje ndërsa teknologjia shkon në rrjedhën kryesore.

Lexo edhe: Bateritë e makinave elektrike mund të jenë çelësi për rritjen e ruajtjes së energjisë në të ardhmen

Rritja e shitjeve të automjeteve elektrike ishte gjithashtu në kontrast me tregun më të gjerë të makinave që vuante nga shqetësimet ekonomike, inflacioni dhe ndërprerjet e prodhimit./ Wall Street Journal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0