Richard Branson: "Takimi im inspirues me Presidentin Obama" - Business Magazine Albania

Richard Branson: “Takimi im inspirues me Presidentin Obama”


Unë kam qenë në një darkë në Necker Island në vitin 2004, kur një miku im, solli një senator në Illinois.

“E kam takuar presidentin e parë të zi të Amerikës këtë javë”, ka thënë Suhail Rizvi. “Ai është ndoshta personi më i zgjuar që kam takuar ndonjëherë.” Edhe pse nuk e mora parashikimin e tij seriozisht, kam respektuar mendimin e Suhail dhe shënova emrin që ai përmendi: Barack Obama.

Disa vite më vonë unë u mahnita plotësisht nga mesazhi i tij frymëzues dhe plot shpresë si dhe nga transformimi i Shtëpisë së Bardhë. Unë mendoj se kjo video në lëvizje, ku njerëz të ndryshëm ndajnë momentet e tyre më të paharrueshme nga Presidenca Obama, e përmbledh atë vërtet bukur.

Presidenti Obama foli me elokuencë për arritjet e tij dhe në lidhje me nevojën e të gjithëve për të mbrojtur demokracinë, në fjalimin e tij të lamtumirës në Çikago. Disa fusha kyçe që me të vërtetë janë theksuar nga Shtëpia e Bardhë, janë sidomos ato për mbrojtjen e oqeanit dhe trajtimin e ndryshimive të klimës. Siç thotë ai: “Është thënë se ne nuk e trashëgojnmë tokën nga prindërit tanë aq shumë sa ne marrim hua nga fëmijët tanë.”

Një nga momentet më të veçanta nga Presidenca Obama është një takim që kishim vitin e kaluar, ku Obama vuri në dukje synimet tona të përbashkëta për të ndërmarrë nisma jo-fitimprurëse duke përfshirë trajtimin e ndryshimit të klimës, zgjidhjen e konflikteve, ruajtjen e oqeanit, reformën e drogës dhe atë për burgjet, dënimin me vdekje dhe frymëzimin e sipërmarrësve të rinj.

Unë jam i sigurt se familja Obama do të vazhdojë të arrijë shumë më tepër gjëra të mëdha, me vendosmërinë dhe dhembshurinë që ne të gjithë e njohim aq mirë. Unë po pres që t’i shoh ato në veprim dhe t‘i ndihmoj ku unë mundem.

Burimi: Shkruar nga Richard Branson dhe publikuar në virgin.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0