Rezervat e karburantit nën administrim publik. Pritet rritje e mëtejshme e çmimit


 

Me planin e qeverisë për të krijuar një agjensi të posaçme për menaxhimin e rezervave të naftës, pritet që kostot dhe rrjedhimisht edhe çmimi i naftës në vend të jetë më i lartë. Nafta është edhe aktualisht produkti më i taksuar në vend, ku më shumë se gjysma e çmimit të tij përbëhet nga taksa dhe tarifa.

Një projektigj i paraqitur në Kuvend parashikon krijimin e rezervave të detyrueshme të sigurisë, rezerva që aktualisht mbahen nga kompanitë e tregtimit të naftës.

Nafta rezervë pritet të blihet dhe të menaxhohet nga Agjensia Shtetërore e Rezervave. Ngritja e Agjencisë dhe kostot e saj të mirëmbajtjes parashikohet të rrisin qoftë edhe lehtësisht çmimin e karburantit. Kjo edhe për faktin se kompanitë tregtare të karburantit nuk parashikojnë të kenë ndonjë ulje të mundshme të kostos dhe çmimit pasi t’u hiqet detyrimi për të mbajtur rezerva.

Lexo: Taksa e re mbi karburantet do të rëndojë mbi konsumatorët

Sipas ligjit aktual në fuqi, rezervat i mbajnë kompanitë tregtare, të cilat gjithsesi kanë raportuar si të tilla anijet në port, apo në mbërritje në port, ndërsa me Agjensinë, rezervat pritet të jenë stok fizik.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale