Revista 24, pandemia dhe përballja e sipërmarrjes - Business Magazine Albania

Revista 24, pandemia dhe përballja e sipërmarrjes

Revista 24

Kushtet shëndetësore janë të lidhura ngushtësisht me zhvillimet ekononomike. Nevoja për të shtrënguar sërish masat mbrojtëse ndaj Covid, po ngjall shqetësim të madh në fushën e ekonomisë. Sipërmarrja druhet të mos e përballojë një tjetër mbyllje.

Po si kemi ecur deri tani?! Numri 24 i Revistës së Businessmag sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Lexo: Vetëbesim, motivim dhe ekspertizë në marketing. Vjen revista nr. 19 e Businessmag.al

Në brendësi të revistës gjeni gjithashtu intervisa, mes të cilave, Intervista me prof. Ylli Çabirin. Ai ka botuar librin “Shqipëria mund të bëhet” duke dhënë rregulla praktikë për mirëfunksionimin e administratës. Rregulla që vlejnë për të kuptuar se mjafton dëshira e mirë për të bërë punë të mira. Kjo është intervista e parë e tij pas 30 vitesh.

Një tjetër intervistë e rëndësishmë është ajo me sipërmarrësin Kadri Morina, i cili rrëfen sukseset dhe dështimet e tij, pasionin për biznesin i cili tashmë është kthyer në stil jetese për të.

Pjesë e revistës janë edhe këshillat e suksesit, dhe historitë e brandit. Edhe kësaj radhe kemi zgjedhur një markë kombëtare.

Ju ftojmë ta Shkarkoni këtu dhe të abonoheni për versionin print ose online. Koha e kaluar me businessmag.al do të jetë cilësore dhe frymëzuese.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0