Respektoni këtë rregull të thjeshtë para se të bëni blerje impulsive - Business Magazine Albania

Respektoni këtë rregull të thjeshtë para se të bëni blerje impulsive

blerje impulsive

Nëse jeni të prirur për blerje impulsive, të mendoni para se të blini mund t’ju ndihmojë të shmangni shpenzimet e tepërta. Dhe kjo mund të jetë kritike kur bëhet fjalë për të qëndruar brenda buxhetit tuaj.

Një strategji që mund të ndihmojë është zgjedhja e një dite të caktuar të javës ose muajit për të bërë blerje. Në vend që të blini diçka menjëherë, prisni deri në ditën tuaj të caktuar, si të martën ose ditën e fundit të muajit, për të bërë blerjet.

Duke pritur, ju i jepni vetes kohë për të vendosur nëse produkti ia vlen për të shpenzuar paratë. Ju mund të zbuloni se në të vërtetë nuk keni nevojë, ose nuk e dëshironi atë.

Lexoni: Si të shmangim zhgënjimin nga blerjet online në rrjetet sociale, si Facebook dhe Instagram?

Së paku, provoni të prisni të paktën 24 orë para se të bëni ndonjë blerje impulsive për të hequr tundimin. Në atë mënyrë, ju po merrni kohë për të planifikuar blerjen tuaj, në vend që ta blini atë në mënyrë impulsive.

Është gjithashtu e dobishme të përfshini qëllimet tuaja financiare afatgjata në buxhetin tuaj mujor. A po planifikoni të transferoheni në një apartament të ri, të blini një makinë ose të rezervoni pushimet?

Duke mbajtur parasysh qëllimet tuaja më të mëdha, ju mund të vendosni të hiqni dorë nga blerjet më të vogla dhe t’i vendosni ato para në kursime ose investime.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0