Reshje të dendura shiu edhe në fillim të javës - Business Magazine Albania

Reshje të dendura shiu edhe në fillim të javës

Për shkak të resheve të shumta, mijëra hektarë tokë gjenden nën ujë në ultësirën Shkodër-Lezhë, ndërasa rrezikojnë daljen nga shtrati disa lumenj. Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) ka informuar rreth reshjeve të këtyre ditëve.

Sipas IGJEUM, nivelet në lumenjtë Drin dhe Buna do të vazhdojnë të jenë të larta, por me probleme lokale të përmbytjeve. Nga lumenjtë e tjerë nuk priten përmbytje dhe pse do të vazhdojnë të kenë prurje të larta.

Intensiteti i lartë në veri-perëndim të vendit mund të krijojë akoma probleme lokale me përrenjtë dhe lumenjtë e vegjël, përmbytjet urbane dhe rrëshqitje të dherave, kryesisht sot dhe nesër (10 dhe 11 Janar 2021).

Reshjet e shiut në këto dy ditë do të jenë intensive në qarqet Shkodër, Kukës, Dibër, Lezhë dhe Durrës dhe në qarqet Shkodër, Kukës, Lezhë deri lokalisht shumë intensive.

Në qarqet Tiranë dhe Elbasan priten reshje mesatare deri lokalisht intensive, ndërsa në qarqet e tjerë priten reshje të dobëta.

Reshjet do të shoqërohen me shtrëngata në shumicën e qarqeve.

Në veri dhe lindje në lartësitë mbi 600m reshjet do të jenë në formë bore.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0