Rënia më e keqe e Bitcoin që nga marsi lëkund besimin e investitorëve

Bitcoin, ra deri në 26% të dielën dhe të hënën, duke shënuar rënien më të madhe dy ditore që kur tregjet globale u tronditën për herë të parë nga pandemia vitin e kaluar.

“Duhet të përcaktohet nëse ky është fillimi i një korrigjimi më të madh apo jo, por po shohim tashmë që parabola po thyhet, kështu që me shumë mundësi mund të jetë edhe fillimi i një korrigjimi më të madh,” tha Vijay Ayyar, shefi i zhvillimit të biznesit që merret me shkëmbimin e kriptove Luno në Singapor.

Bitcoin është më shumë se katërfishuar në vitin e kaluar, duke evokuar kujtime të manisë së vitit 2017 që i bëri kriptovalutat një emër familjar përpara se çmimet të shembeshin po aq shpejt. Çmimet pothuajse arritën 42,000 dollarë në 8 janar të premten.

“Është koha për të hequr ca para nga tryeza”, tha Scott Minerd, shefi i investimeve në Guggenheim Investments, në llogarinë e tij zyrtare në Twitter. “Rritja parabolike e Bitcoin është e paqëndrueshme në një periudhë të afërt”. Në fund të dhjetorit, Minerd parashikoi që Bitcoin përfundimisht mund të arrinte  400,000 dollarë.

Besimtarët e vërtetë të Bitcoin argumentojnë që performanca këtë herë është e ndryshme nga ciklet e kaluara të bumit, sepse aktivi është maturuar me hyrjen e investitorëve institucionalë dhe gjithnjë e më shumë shihet si një mbrojtje e ligjshme kundër dobësisë së dollarit dhe rrezikut të inflacionit. Të tjerët shqetësohen se performanca nuk është e arsyeshme dhe ushqehet nga shumë stimuj fiskalë dhe monetarë, me Bitcoin nuk ka gjasa të shërbejë ndonjëherë si një alternativë e vlefshme e monedhës.

LEXO: Çfarë fshihet prapa rritjes së çmimit të bitcoin?

Me kaq shumë investitorë që dëshirojnë të pasurohen nëpërmjet Bitcoin, kjo po tërheq vëmendjen e rregullatorëve. Të hënën, vëzhguesi financiar i Mbretërisë së Bashkuar lëshoi ​​një paralajmërim të fortë për konsumatorët që kërkojnë të përfitojnë nga kriptoja: jini gati të humbni gjithçka.

“Bitcoin është pothuajse me siguri një flluskë tjetër dhe niveli i saj aktual i rritjes nuk është i qëndrueshëm”, tha Howard Wang, bashkëthemelues i Convoy Investments LLC në një shkrim më 10 janar, një ditë më parë. “Ndërsa mund të piqet në të ardhmen, Bitcoin ashtu siç është aktualisht, kryesisht është një aset spekulativ. Bitcoin siç ndodhi me rëniet e fundit dhe mund ta ndodhë përsëri, potencialisht duke u rikuperuar deri në 44,000 dollarë “para korrigjimit aktual”, tha Ayyar i Luno.

“Investimi në aktivitete kripto, ose investime dhe huadhënie të lidhura me to, zakonisht përfshin marrjen e rreziqeve shumë të larta me paratë e investitorëve,” tha Autoriteti i Sjelljes Financiare në një deklaratë. Shqetësimet e FCA përfshijnë paqëndrueshmërinë e çmimeve, kompleksitetin e produkteve të ofruara dhe mungesën e rregullores së mbrojtjes së konsumatorit rreth shumë prej produkteve.

BLOOMBERG

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale