Renditja e më të pasurve në botë, pandemia ndikoi familjen Trump

familjen Trump

Jeff Bezos, CEO i Amazon, kryeson për të tretin vit në radhë listën e revistës “Forbes” si njeriu më i pasur i Amerikës dhe botës. Bezos ka shijuar fitime marramendëse edhe gjatë periudhës së pandemisë, duke bërë që pasuria e tij këtë vit të arrijë në 179 miliardë dollarë.

“Për të tretin vit në radhë, Jeff Bezos kryeson listën e Forbes. Ai vlen këtë vit 179 miliardë dollarë. Por duhet të dini se pasuria e këtyre njerëzve ndryshon çdo ditë”, u shpreh Kerry Dolan, nga revista “Forbes”.

Sipas renditjes së “Forbes”, së bashku, 400 miliarderët e botës, e kanë rritur pasurinë e tyre këtë vit me 3.2 trilionë dollarë, ndërsa amerikanët vijojnë të shtojnë pasurinë edhe gjatë pandemisë, në këtë ekonomi të shkatërruar e teksa prej muajit shkurt, në SHBA janë mbyllur 11 milionë vende pune.

Lexoni: Apple kërkon dëmshpërblim nga krijuesi i lojës Fortnite

“Pandemia ka edhe interesin e saj. Për disa kompani ka qenë shumë fitimprurëse. Shumë njerëz kanë blerë online. Aksionet e Amazon vetëm janë rritur. Ndërkohë, shumë njerëz kanë përdorur aplikacionin Zoom.

Edhe aksionet e saj janë rritur. Por, në të njëjtën kohë shumë sektorë të tjerë janë tkurrur dhe kanë falimentuar, për shembull, sektori i hotelerisë, nafta dhe gazi. 25 të pasur dolën nga lista e Forbes, ndërsa dhjetëra të tjerë humbën pozicione pas ndikimit të pandemisë në biznesin e tyre”.

Pandemia duket se ka varfëruar muajt e fundit edhe kreun e Shtëpisë së Bardhë. Donald Trump ka zbritur 77 vende në renditje, pasi hotelet dhe bizneset e familjes Trump u prekën nga kriza e pandemisë koronavirus.

“Vlera neto e Donald Trump ka rënë në 2.5 miliardë dollarë. Ka humbur 77 pozicione nga një vit më parë. Ai zotëron shumë pasuri të paluajtshme, por vlera e tyre gjatë pandemisë ra”.

Një nga bizneset që ka shënuar rritjen më të madhe, bashkë me Amazon që pas shpërthimit të pandemisë koronavirus, është aplikacioni Zoom, me vlerë neto 11 miliardë dollarë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale