Renault mund të zhduket. E thotë ministri francez

Kompania e prodhimit të automobilave me qendër në Lozanë do të prezantojë me 29 Maj planin e saj strategjik, ku pritet të ketë shkurtime prej 2 miliardë euro dhe madje mbyllje ose riformatim të disa fabrikave.

Aleanca Renault- Nissan po përgatitet të shkurtojë 20,000 vende pune në të gjithë botën.

Ministri francez i ekonomisë, Bruno Le Maire foli për vështirësi serioze financiare dhe duke shtuar se duhet të merren “urgjentisht” veprime, përndryshe Renault “mund të zhduket”. Qeveria francize është aksionaksionere me 15% ne konsorcium.

Lexo: E-Class i ri: Elegante si gjithmonë. Dinamike si kurrë më parë

Të Premten e ardhshme 29 maj grupi është thirrur të paraqesë planin e tij strategjik të vlefshëm deri në vitin 2022. Plani mund të përfshijë mbylljen e tre fabrikave të mesme në Francë. Por Le Maire tha sot se nuk do të nënshkruajë kontrolle bosh dhe nëse Renault dëshiron të marrë ndihmë nga shteti do të duhet të angazhohet për të mbrojtur biznesin në Francë.

Sipas Canard Enchainé, Renault planifikon të mbyllë katër pika prodhimi në Francë, Flins, Dieppe, Choisy-le-Roi dhe Fonderies de Bretagne, si pjesë e planit të ndërprerjeve që vjen në fund të majit. Siç u tha, sipas burimeve të tjera, Flins nuk do të mbyllet, por do të konvertohet. Fabrika aktualisht ka 2.600 të punësuar dhe monton automjete elektrike të vogla si Zoe dhe Nissan Micra.

Il Sole 24 Ore

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale