Regjistrimet e shkurtra të zërit mund të përdoren për të testuar njerëzit për diabetin, zbulon studimi - Business Magazine Albania

Regjistrimet e shkurtra të zërit mund të përdoren për të testuar njerëzit për diabetin, zbulon studimi

regjistrim

 

Njerëzit mund të diagnostifikohen me diabet duke përdorur pak më shumë se një regjistrim të shkurtër zëri nga telefoni i tyre, sipas një studimi të ri.

Duke përdorur një mostër audio prej vetëm gjashtë deri në 10 sekonda, së bashku me të dhënat bazë shëndetësore si mosha, seksi, gjatësia dhe pesha, shkencëtarët krijuan një model të AI që mund të përcaktojë nëse dikush është diabetik me saktësi pothuajse 90%.

Klick Labs rekrutoi 267 njerëz për studimin, duke përfshirë disa të diagnostifikuar tashmë me diabet të tipit dy.

Secilit iu kërkua të regjistronte një frazë në telefonin e tyre gjashtë herë në ditë për dy javë, dhe ekipi përdori AI për të analizuar më shumë se 18,000 mostra që kërkonin dallime akustike midis diabetikëve dhe jo-diabetikëve.

Këto përfshinin ndryshime në lartësinë e shkaktuar nga diabeti i tipit dy që nuk mund të perceptohen nga veshi i njeriut.

Modeli kishte një shkallë saktësie prej 89% për femrat dhe 86% për meshkujt.

Autori i studimit Jaycee Kaufman tha se rezultatet mund të “transformojnë” mënyrën se si njerëzit kontrollohen për diabetin.

Në Mbretërinë e Bashkuar, më shumë se 90% e të rriturve me diabet kanë tipin dy, por shumë prej tyre kalojnë me vite pa e kuptuar, sepse simptomat mund të jenë të përgjithshme ose inekzistente.

Për t’u testuar për gjendjen, njerëzit zakonisht kërkojnë një vizitë te mjeku i përgjithshëm dhe analiza të urinës dhe gjakut.

Zonja Kaufman tha: “Metodat aktuale të zbulimit mund të kërkojnë shumë kohë, udhëtim dhe kosto.

“Teknologjia e zërit ka potencialin për t’i hequr plotësisht këto barriera.”

Hulumtimet e mëparshme kanë gjetur se regjistrimet e zërit , në kombinim me AI,  mund të përdoren për të diagnostifikuar sëmundje të tjera, përfshirë COVID-19 .

Klick Labs beson se teknologjia gjithashtu mund të diagnostifikojë kushte si prediabeti dhe hipertensioni.

 

skynews.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0