Reduktimi i dëmit një hallkë themelore për të drejtën e shëndetit - Business Magazine Albania

Reduktimi i dëmit një hallkë themelore për të drejtën e shëndetit

Reduktimi i dëmit

Nga rripat e sigurimit tek alternativat ndaj pirjes së duhanit, reduktimi i dëmit është aplikimi i produkteve dhe sjelljeve më pak të dëmshme për të kufizuar efektet negative të substancave dhe mallrave të konsumit të përditshëm. Harm Reduction International e përkufizon reduktimin e dëmit si “si një metodë që fokusohet në ndryshimin pozitiv dhe punën me njerëz pa gjykim, shtrëngim (ose) diskriminim.”

Zbatimi i parimit për të rriturit që pinë duhan, reduktimi i dëmit të duhanit (THR) u siguron të rriturve “të cilët nuk dëshirojnë ose nuk janë në gjendje të lënë duhanin,  produkte më pak të dëmshme nikotine”.

Gerry Stimson, një nbështetës i reduktimit të dëmit, vuri në dukje se të gjithë ata që punojnë për të çuar përpara këtë parim “duhet të ndërtojnë aleanca me ata që punojnë në të drejtat e njeriut, të eksplorojnë sfidat sipas legjislacionit ndërkombëtar, rajonal dhe kombëtar dhe të vendosin reduktimin e dëmit të duhanit si themelor për të drejtën për shëndet”.

Një pjesë themelore e të drejtave dhe lirive të njeriut është të jetuarit me dinjitet dhe e drejta e shëndetit. Për ata që nuk kanë qenë në gjendje të lënë duhanin, aftësia e tyre për të jetuar një jetë të shëndetshme reduktohet në mënyrë drastike.

“Nevoja për t’u kushtuar vëmendje të rriturve që pinë duhan është veçanërisht e rëndësishme nga këndvështrimi i drejtësisë sociale,” vunë në dukje 15 presidentë të kaluar të Shoqatës për Kërkime mbi Nikotinën dhe Duhanin. Të drejtat e njeriut, si dhe shëndeti publik, duhet të merren parasysh gjatë përcaktimit të politikës së shëndetit publik.

Është koha për të mirëpritur këdo që dëshiron të bëjë diçka në lidhje me situatën e duhanpirjes. Pasi në fund siç shprehet edhe Stimson “ajo që përfiton nga praktikat e reduktimit të dëmit, është shoqëria”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0