Raporti i OBSH: Shqipëria nuk ka transmetim komunitar

OBSH

Në një raport të situatës së Covid-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka përcaktuar trendin e përhapjes së infeksioneve në rajone të ndryshme.

Sipas këtij raporti, transmetimi i infeksioneve në Shqipëri është përcaktuar si “Clusters of Cases” (grupe rastesh) që në shëndetësi nënkupton një grumbull të infeksioneve me përqëndrim më të lartë vetëm në një ose disa zona të caktuara.

Nëse i referohemi statistikave të Ministrisë së Shëndetësisë, zonat me numër më të lartë të të infektuarve aktivë janë Tirana e ndjekur me një diferencë të theksuar nga Durrësi dhe Shkodra. Pra, Shqipëria nuk ka përhapje komunitare.

Përsa i përket Kosovës, raporti i OBSH-së e ka përcaktuar trendin e infeksioneve si “Community Transmission” (transmetim komunitar), pra transmetim që nuk ka një burim të qartë të vendit të origjinës së virusit në komunitet. Me pak fjalë, është e vështirë të identifikohet se kush infektoi kë.

Në një postim në Facebook, mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti – i cili ka shërbyer më parë si koordinator projektesh në zyrat e OBSH-së në Shqipëri, është lektor në Univesitetin e Mjekësisë dhe shërben si komisioner shkencor në Institutin e Shëndetit Publik – shpjegoi:

“Pra, përmes një thjeshtimi epidemiologjik, mund të themi se në gjuhën e semaforit:
E gjelbër – raste sporadike me Covid-19 ose aspak raste;
E verdhë – Grupe rastesh me Covid-19;
E kuqe – Transmetim komunitar i Covid-19.”

Sipas Raportit te Situatës nr. 195 të OBSH (2 Gusht 2020), të bashkëngjitur:

Shqipëria – Grupe rastesh

Maqedonia e Veriut – Grupe rastesh

Mali i Zi – Grupe rastesh

Kosova – Transmetim komunitar

Serbia – Transmetim komunitar

Bosnje-Hercegovina – Transmetim komunitar

OBSH

Po ashtu, si Grupe Rastesh paraqiten edhe vendet e BE-së fqinje si Italia, Greqia, Kroacia, Sllovenia.

Në postimin e tij, mjeku thekson se shtetet si Shqipëria që ende kanë grupe rastesh janë në gjendje të evitojnë përkeqësimin e situatës. Ai shton se Kosova duhet të tregojë kujdes të madh sepse situata ka dalë jashtë kontrollit epidemiologjik.

Pra, shtetet me grupe rastesh janë ende epidemiologjikisht në gjendje që të evitojnë përkeqësimin e situatës duke:

  • Ruajtur distancën fizike (2 metra);
  • Ruajtur higjienën e rregullt të duarve;
  • Mbajtur maskën nëse nuk ruhet dot distanca fizike.
Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale