Raporti i “Global Financial Integrity”, transfertat e paligjshme bankare në Shqipëri


Organizata “Global Financial Integrity” ka publikuar një raport për vitet 2004-2013 për transfertat e paligjshme bankare në të gjithë botën duke u përqendruar kështu në vendet e varfra dhe ato në zhvillim, përfshirë këtu edhe Shqipërinë. Në vitin 2004 kanë dalë nga Shqipëria 13 milionë dollarë të dyshimta; në vitin 2005 një shifër shumë më e lartë se ajo e një viti më parë, 92 milionë dollarë; dhe në vitin 2006, 107 milionë dollarë.

Viti me shumën më të madhe të transfertës së dyshimtë është 2008, me 305 milionë dollarë, por ka pësuar rënie në vitin 2010, pasi është shënuar shuma prej 190 milionë dollarësh. Në vitin 2013 ka një rënie edhe më të thellë, pasi është transferuar shuma prej 18 milionë dollarësh, njofton raporti.

/Balkanweb/

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale