Rama: Këtë të hënë nis vaksinimi kundër Covid-19

Kryeministri Edi Rama njoftoi se këtë të hënë në Shqipëri nis vaksinimi i personave të parë me vaksinën kundër Covid-19. “Lajm i mirë. Nesër nisim vaksinimin”, shkruan Rama në një postim në Facebook.

Fushata me moton “Shqipëria buzëqesh” nis pra këtë të hënë në stadiumin “Air Albania”. Vaksinat e para do do t’u bëhen mjekëve, pastaj do të vazhdohet me mësuesit, policët dhe moshat madhore mbi 75-vjeç. Zyrtarisht autoritetet shqiptare të shëndetësisë kanë sqaruar se Shqipëria ka siguruar 500 mijë vaksina anti-COVID të Pfizer/BioNTech. Gjithashtu ato kanë theksuar se vijojnë edhe bisedimet me kompani të tjera si AstraZeneca apo Moderna për sigurimin e vaksinave të tjera.

Më datë 1 janar kryeministri Edi Rama njoftoi se “10.750 dozat e para të vaksinës së kompanisë Pfizer do të mbërrinin në fillim të javës së tretë të janarit, ndërsa 30.250 doza të tjera do të vijnë në muajin shkurt”. Rama tha gjithashtu se puna për sigurimin e vaksinimit nuk është ndalur me kaq, pasi sipas tij 9 mijë doza do të na i sjellin 2 vende partnere në mes të janarit.

Kryeministri u shpreh se Shqipëria ishte e mirëpërgatitur për ta ngritur në kohë infrastrukturën e vaksinimit për të cilën Ministria e Shëndetësisë ka hartuar strategjinë, programin dhe planin e kalendarizuar të procesit. Ai tha se “vaksina do të jetë falas dhe jo e detyrueshme, por padyshim vaksina është e këshillueshme për të gjithë në këtë luftë të madhe, të gjatë dhe të stërmundueshme, për familjet, shoqërinë, shtetin”.

“Bazuar dhe në praktikën e përgjithshme ndërkombëtare vaksinimi do të nisë në fillim me bluzat e bardha, pastaj mësuesit, efektivët e policisë në terren dhe në moshat madhore mbi 75 vjeç. Në vijim do të vazhdohet me grafikun e përgatitur në ulje drejt moshave më të reja”, tha Rama.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale