Rama: Kartat e identitetit janë të vlefshme edhe pse mund t’u ketë përfunduar afati


Ne një postim në Facebook kryeministri i vendit Edi Rama sqaron të gjithë qytetarët që iu ka përfunduar karta e identitetit. Ai thekson se ajo është e vlefshme për të marrë shërbime bankare, përfshirë edhe përfitimet e lehtësirave ose mbështetjes financiare të ofruar nga qeveria.

Lexo: Banka Qëndrore Europiane: Kërkon masa me vlerë 1.5 trilion euro këtë vit për të trajtuar krizën e Covid-19

Ndodhur në kushtet e emergjencës, Ministria e Brendshme kërkon që të gjitha institucionet e sistemit bankar në vend të vijojnë të ofrojnë shërbimet e tyre ndaj qytetarëve edhe në rastet kur vlefshmëria e kartës së identitetit, ka përfunduar në vitin 2020, duke kërkuar certifikatë personale gjeneruar rishtazi nga portali e-Albania.

Kjo kërkesë shtrin afatet e bashkëpunimit deri në përfundim të periudhës së emergjencës së pandemisë, kur do të njoftohet fillimi i veprimtarisë së prodhimit të dokumenteve të identifikimit.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale